Słowaccy narodowcy z Partii Ludowej Nasza Słowacja, jak co roku wspinają się na jeden ze słowackich szczytów górskich, by kontynuować tradycję zapoczątkowaną przez prekursorów słowackiego ruchu nacjonalistycznego. Popełnili przy tym jednak ogromny błąd.

Na stronie Facebookowej ĽSNS pojawił się post informujący o kolejnym zdobyciu góry przy akompaniamencie flagi z symbolami organizacji. Słowaccy narodowcy wspięli się na Wielki Krywań.

– Na pomysł narodowego wspinania się na Wielki Krywań wpadł słowacki pisarz i wydawca, Gašpar Fejérpataky-Belopotocký[…]. Tradycja została jednak w pełni rozwinięta po 16 sierpnia 1841 r. W tym dniu Ľudovít Štúr, Józef Miloslav Hurban, Michał Miloslav Hodža, Samo Bohdan Hroboň oraz inni znaczący słowaccy nacjonaliści wspięli się na Krywań – informują Słowaccy nacjonaliści na swoim blogu.

Jest tylko jeden problem – Wielki Krywań i Krywań, to dwie oddzielne góry, na co uwagę zwrócili Słowacy komentujący wpis. Szczyty oddalone są od siebie od kilkadziesiąt kilometrów. Fakt, są częścią tych samych gór – Karpat, różnią się jednak znacznie wysokością i, co oczywiste, położeniem. Paradoksalnie też Wielki Krywań od Krywania niższy jest o prawie osiemset metrów.

źródło: fakt.pl

Zobacz również