Komisje wprowadzają własne przepisy? Oficjalne są inne

Komisje wprowadzają własne przepisy? Oficjalne są inne Źródło: Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Komisja wyborcza na warszawskim Ursynowie wprowadziła własne zasady podczas dzisiejszego głosowania? Warto wiedzieć, że oficjalne przepisy są zupełnie inne, a zakazy podobne do tego nie znajdują uzasadnienia w prawie.

Komisja wyborcza na warszawskim Ursynowie. Na drzwiach lokalu wyborczego pojawiło się ostrzeżenie dla wszystkich, którzy przyszli z zamiarem oddania swojego głosu. Okazało się, że wyborcy spotkali się z zakazem fotografowania osób i kart wyborczych. Jednak oficjalnie taki zakaz nie istnieje. 

Komisja wyborcza, w której nie można robić zdjęć. Prawo jest zupełnie inne

Zamieszczona informacja o zakazie fotografowania siebie i kart wyborczych w lokalu na Ursynowie została zamieszczona przez jednego z mieszkańców Warszawy. Jak donoszą osoby, które były świadkami zdarzenia, wyznały, że starszy mężczyzna sam wpadł na pomysł, by wydać takie "rozporządzenie", dlatego własnoręcznie przygotował ogłoszenie i powiesił je przed lokalem wyborczym. 

Jak widać w mediach społecznościowych, wiele osób decyduje się fotografowanie siebie podczas głosowania, karty wyborczych czy urn. Czy oznacza to, że popełniają one przestępstwo i zostaną pociągnięte do odpowiedzialności? Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej ani Kodeks Wyborczy tego nie zabraniają, ale mowa jest w nim o tym, jakich zdjęć w lokalu nie można wykonywać. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jakich zdjęć nie można wykonywać w lokalu wyborczym?

Główną zasadą podczas wykonywania zdjęć w lokalu wyborczym, jest przestrzeganie zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Co więcej, fotografie nie mogą zakłócać porządku, powagi, tajności głosowania oraz praw osób trzecich. Wykonując zdjęcie w lokalu wyborczym, należy wziąć pod uwagę także zasady ochrony danych osobowych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie zakończyło się głosowanie Polonii w wyborach prezydenckich. Ogromne zaskoczenie
2. Nie żyje 46-latka. Tragedia na Lubelszczyźnie

Oznacza to, że nie wolno robić zdjęć albo nagrywać spisu wyborców, na którym znajdują się dane osobowe, w tym numery PESEL i miejsca zamieszkania. Dodatkowo członkowie komisji pracujący w dniu wyborów, a także głosujący, nie mogą być fotografowani bez wyrażenia wcześniejszej zgody. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Legia Warszawa świętuje mistrzostwo w wyjątkowy sposób. Wszystko wyglądało inaczej niż zawsze, zabawa potrwa do rana (WIDEO)
  2. Kelner zobaczył tajemniczą karteczkę na stoliku, od razu zaczął płakać. Powodem zostawiony obok rachunek klienta
  3. Pamiętacie "Cudowne lata"? Padniecie, kiedy zobaczycie, jak dzisiaj wygląda Kevin
  4. Smutne sceny w Tatrach. Koń przewrócił się podczas pracy, zatrważająca reakcja dorożkarza
  5. Chłopak z zespołem Downa zaprosił dziewczynę na szkolny bal. Po wszystkim napisała powalające słowa, wszyscy czytali je ze łzami w oczach
  6. Awantura w Polsacie, prawie doszło do rękoczynów. Widzowie zobaczyli wszystko, prowadzący bezradni

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News