PiS się doigrał. KE podejmuje działania wobec Polski

PiS się doigrał. KE podejmuje działania wobec Polski

Komisja Europejska od wielu miesięcy próbuje sprowadzić konflikt z Polską na drogę sądową. W tym celu już niedługo podjęta zostanie decyzja ws. skierowania sprawy reformy sądownictwa do TSUE. PiS się doigrał!

Komisja Europejska nie podała jeszcze oficjalnie, kiedy sprawa Polski i reformy ustroju Sądu Najwyższego zostanie skierowana do TSUE, ale nieoficjalne, zbliżone do niej źródła ogłosiły, że nastąpi do w tę środę.

Komisja Europejska zabrała się za Polskę

Jak poinformował korespondent DW przy NATO i UE, propozycja i zgoda na skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest już niemal pewna. Jeśli Trybunał orzeknie niekonstytucyjność przeprowadzonych przez polskie władze zmian, PiS będzie musiał się z nich wycofać, gdyż od jego wyroku nie ma odwołania. - Timmermans w tę środę zaproponuje reszcie Komisji Europejskiej skierowanie do TSUE skargi na Polskę w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Zgoda KE już w tę środę pewna na ponad 90 proc - pisze na Twitterze Tomasz Bielecki.

Spór o SN i KRS

Reforma sądownictwa, którą przeprowadziła Zjednoczona Prawica, przez wiele miesięcy wzbudzała ogromne kontrowersje. Na ulice polskich miast wychodziło tysiące obywateli, by oprotestować poczynania władz. Największe demonstracje odbywały się oczywiście w Warszawie. Sprzeciwiano się m.in. zmianom w sposobie wyboru sędziów, skróceniu ich kadencji na mocy decyzji prezydenta i odwołaniu I Prezes SN. Protestujący obawiają się połączenia sądownictwem z partią rządzącą, co nowe prawo umożliwia, a o czym powiedział nawet sam Zbigniew Ziobro. Sprawa została przedłożona Unii Europejskiej, która postanowiła ją zbadać, biorąc stronę przeciwników reformy. Obecnie Wspólnota przygotowuje się do rozpoczęcia wobec Polski kroków, które zapowiadano już wiele miesięcy temu. Zmuszenie naszego rządu do powrócenia do dawnych rozwiązań i cofnięcia reformy byłoby niewątpliwym dla pewnego siebie i dumnego obozu Zjednoczonej Prawicy i taki był właśnie cel kierowania sprawy do instytucji unijnych.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Wreszcie! Polski Kościół musi zapłacić milion złotych ofierze pedofilii
  2. Były poseł PiS ujawnia: Duda jest zupełnie osamotniony. Popełnił błąd
  3. Krystyna Pawłowicz się nie pieści: Gdyby Chopin żył, głosowałby na PiS
źródło: Twitter/Tomasz Bielecki Następny artykuł