Nie da się ukryć, że między Komisją Europejską a polskim rządem trwa już prawdziwa wojna. Obie strony szachują siebie kolejnymi pismami. Właśnie otworzył się kolejny rozdział tego konfliktu.

Komisja wydała specjalne rekomendacje w sprawie procedury praworządności wobec Polski. Witold Waszczykowski stwierdził jednak, że są one niejasne i zażądał ich doprecyzowania. Przedstawiciele Komisji w końcu odpowiedzieli na jego pismo.

Uważamy, że nasze rekomendacje były jasne i nie wymagały wielu dodatkowych wyjaśnień, ale dostarczyliśmy je. Ostatni zestaw wyjaśnień wysłaliśmy wczoraj – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Alexander Winterstein.

Stwierdził również, że teraz Komisja czeka na szybką reakcję polskiego rządu na przedstawione rekomendacje. Wyraził także nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwości dostosuje się do nich tym samym kończąc konflikt, który narodził się za sprawą reformy sądownictwa prowadzonej przez polskie władze, która przez Komisję została uznana za niezgodną z zasadami panującymi w Unii Europejskiej.

Rekomendacje wskazują co musiałby się stać, żeby został uruchomiony art. 7, ale ważne, żeby o tym nie spekulować, tylko skupić całą naszą energię, aby znaleźć rozwiązanie. I w tym duchu mamy nadzieję na odpowiedź od polskich władz. Ważne, żebyśmy otrzymali dobrą, konstruktywną odpowiedź, która umożliwi obu stronom postęp – dodał Alexander Winterstein.

źródło: polsatnews.pl

...

Zobacz również