Komenda walczy o REKORDOWE zadośćuczynienie! Prawnik zdradza kulisy procesu

Komenda walczy o REKORDOWE zadośćuczynienie! Prawnik zdradza kulisy procesu Źródło: fot. youtube.com/Uwaga! TVN

Tomasz Komenda opuścił po 18 latach więzienie, w którym odsiadywał wyrok 25 lat więzienia. Okazało się, że jest niewinny, zaś w procesie popełniono wiele błędów, które doprowadziły do jego skazania. Teraz będzie starał się o zadośćuczynienie, które - według prawnika - będzie rekordowe.

Prawnikiem, który będzie reprezentował Komendę w walce o odszkodowanie i zadośćuczynienie, jest Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości. Zapowiada on już teraz, że odszkodowanie, o które wraz ze swoim klientem zamierza się starać, z pewnością będzie rekordowe.

Komenda zawalczy o rekordowe odszkodowanie

Nie tylko Ćwiąkalski, ale także politycy i media podkreślają, że 18 lat straconych przez 41-letniego obecnie Tomasza Komendę nie da się odzyskać. Tej straty nie powetuje także nawet najwyższe odszkodowanie. Niemniej można spróbować chociaż pomóc mu wdrożyć się w normalne funkcjonowanie w świecie, po tym jak prawie całe swoje dorosłe życie spędził za kratkami. - Odszkodowanie będzie za to, co utracił, a zadośćuczynienie - za krzywdy, których doznał za bycie z zakładzie karnym. Nie ma taryfy, każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli chodzi o odszkodowanie, utracił składki emerytalne za 18 lat, jeśli chodzi o zadośćuczynienie - musi mi jeszcze dokładnie opowiedzieć jak go bito, poniżano - wyjaśnia Ćwiąkalski. Jak podkreślił, nie będą starali się o milion złotych za każdy rok odsiadki, nawet jeśli można uznać, że to chociaż częściowo sprawiedliwa kwota. Zapytany jednak przez media o dotychczas rekordowe w Polsce odszkodowanie - 3 mln zł za 12 lat niesprawiedliwego wyroku - zapewnił, że ta kwota z pewnością będzie przebita.

Niesprawiedliwy wyrok i reakcja premiera

W związku z niesprawiedliwym skazaniem Tomasza Komendy ruszyły już dwa nowe procesy. Jeden jest o oczyszczenie z zarzutów do niedawna osadzonego mężczyzny. Drugi - na wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry - w sprawie przekroczenia uprawnień i fałszowania dowodów w procesie sprzed 18 lat. Na krzywdę Tomasza Komendy zareagował także premier Mateusz Morawiecki. Przyznał on mężczyźnie specjalną rentę na czas do uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszną odsiadkę. - Nic nie wynagrodzi panu Tomaszowi Komendzie cierpień, jakich doznał przez niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu. Ale sprawiedliwe państwo musi działać i musi mu pomóc. Podjąłem więc decyzję o przyznaniu panu Tomaszowi renty specjalnej, do czasu aż uzyska odszkodowanie w sądzie - stwierdził premier. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Morawiecki ma dla was prezent. Ta grupa oszczędzi bardzo dużo pieniędzy
  2. Chore! Komendę czeka na wolności HORROR
  3. Tomasz Komenda o życiu w więzieniu. „Pluli w moją stronę, lali mnie wrzątkiem”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News