Kolęda 2020
Wikimedia Commons CC0
Monika Majko - 27 Listopada 2020

Ksiądz nie przyjdzie do domu, wymyślił nowy sposób na kolędę. Wierni oburzeni, chodzi o ich zdrowie

Kolęda stanowi potencjalne zagrożenie w czasie pandemii koronawirusa, zarówno dla księdza, jak i wiernych, którzy przyjmują duchownego w swoich domach. Wiele parafii odwołało tegoroczne wizyty duszpasterskie, nie wszyscy jednak pogodzili się z obecną sytuacją.

Kolęda to tradycyjna coroczna wizyta duszpasterska w domach wiernych, która w tym roku w wielu parafiach została odwołana z powodu zagrożenia pandemicznego. Nie wszyscy jednak pogodzili się z tą sytuacją, w województwie lubuskim kolęda w tym roku odbędzie się w wyjątkowy sposób.

Kolęda w województwie lubuskim nie została odwołana

Na niecodzienny pomysł wpadli duchowni z województwa lubuskiego, którzy nie mogli pogodzić się z odwołaniem tegorocznych wizyt duszpasterskich w domach wiernych. Choć wiele diecezji w Polsce odwołało planowane kolędy, niektórzy kapłani wpadli na inne rozwiązanie.

Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyłaPolicja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyłaCzytaj dalej

Skoro ksiądz ze względów bezpieczeństwa nie powinien wizytować domów wiernych, parafie zaprosiły wiernych na wspólne spotkania kolędowe w świątyniach. Kolędowanie ma być zorganizowane po wieczornej mszy św. z zachowaniem przepisów sanitarnych.

Na razie nie przekazano jeszcze dokładnych wytycznych dla poszczególnych parafii, ani planu wizyt wiernych w kościołach. Spotkanie kolędowe w kościele ma obejmować nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale także czytanie ewangelii i wysłuchanie kazania księdza.

Będzie to również wspólna modlitwa i błogosławieństwo z rozdaniem pamiątkowych obrazków, a uczestnicy takich spotkań będą zachęceni do wspólnej modlitwy po powrocie do domu i pokropienia swoich mieszkań wodą święconą zabraną z kościoła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Duchowni zaproszą wiernych na wspólne kolędowanie w kościołach

Jak zapewniono na łamach "Gościa Niedzielnego", w wyjątkowych przypadkach osobista wizyta duszpasterza w domu również będzie możliwa, jednak musi się odbyć na wyraźną prośbę wiernych.

– Proboszcz będzie mógł również zaproponować parafianom, że w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo nowego mieszkania czy odwiedziny osoby chorej lub niepełnosprawnej, istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej z zachowaniem rygorów sanitarnych. Warunkiem jest jednak wyraźne zaproszenie przez wiernych – czytamy na łamach Gościa Niedzielnego.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Wystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzecz
 3. Kobieta urodziła dziecko. Kiedy pielęgniarka umyła niemowlę, zamarła. Na widok głowy dziecka kompletnie zdębiała
 4. Współwięźniarki były zgodne, co trzeba zrobić z mamą Madzi. Wszystko trwało kilka dni, powalające

Choć kapłani wydają się być wyjątkowo zadowoleni ze swojego pomysłu, rozwiązanie to nie wydaje się wcale bezpieczniejsze od tradycyjnej formy spotkań duszpasterskich w domach wiernych. Swoje zdanie na ten temat wyrazili internauci, którzy licznie skomentowali to, absurdalne w ich mniemaniu, rozwiązanie.

– My się z bliskimi w domach teoretycznie nie możemy spotkać, a tu proszę, drzwi do kościoła otwarte! Czy to nie absurd i obłuda? – pyta jedna z oburzonych internautek.

– Czyli jak ja pójdę do księdza, to teraz on mi da kopertę z datkiem na remont domu? To idę! – dodała kolejna użytkowniczka sieci.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. GIS wycofuje niektóre suszone kiełbasy z popularnego supermarketu. Mogą zawierać pałeczki salmonelli
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Rodzinna tragedia na zachodzie Polski. Nie żyje małżeństwo, porażające, kogo zatrzymała policja
 4. Tragedia w szpitalu w polskiej miejscowości. Na miejscu jest policja i prokuratura, nic nie dało się zrobić
 5. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych
 6. Sałatka jarzynowa według Ewy Wachowicz, istne arcydzieło. Gwiazda dodaje kontrowersyjny składnik, ludzie nie mogą uwierzyć
 7. Sprzedaż nieruchomości może być wstrzymana na 5 lat. Chodzi o konkretny typ działek
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gorzowianin

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News