kolęda
Wikimedia Commons CC0
Patryk Przybyłowski - 5 Grudnia 2020

Nagły zwrot akcji, księża jednak zorganizują kolędę. Zapadła nieodwracalna decyzja archidiecezji

W wielu parafiach kolęda dojdzie w tym roku do skutku. Archidiecezja wydała ostateczną decyzję w kwestii organizacji spotkań duszpasterskich w tym roku. Okazuje się, że decyzja o organizowaniu spotkań z parafianami została przekazana bezpośrednio w ręce proboszczów.

Wiele wskazuje na to, że duża część wiernych będzie miała jednak możliwość zobaczyć się po świętach z duchownymi podczas corocznych spotkań duszpasterskich. Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna kolęda będzie jednak miała zupełnie inną formę.

Smutne wiadomości o Stanisławie Celińskiej. Małgorzata Foremniak uratowała jej życieSmutne wiadomości o Stanisławie Celińskiej. Małgorzata Foremniak uratowała jej życieCzytaj dalej

Już od dłuższego czasu było wiadomo, że Konferencja Episkopatu Polski nie zamierza odgórnie zakazać spotkań duszpasterskich. KEP zdecydował się pozostawić ostateczne decyzje konkretnym archidiecezjom, które miały podjąć samodzielną decyzją na podstawie sytuacji epidemiologicznej w danym regionie.

Zobacz także: Nowotwór powrócił. Mały Bruno walczy ze straszną chorobą

Niedawno swoje stanowisko ogłosiła Archidiecezja Warszawska, która zdecydowała jeszcze bardziej rozproszyć odpowiedzialność decyzyjną. W tym przypadku poinformowano, że każda parafia wchodząca w skład AW może podjąć autonomiczną decyzję.

- O tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, w Archidiecezji Warszawskiej będą decydowali sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - czytamy w komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Niejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaNiejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaCzytaj dalej

Księża mają do wyboru jedną z trzech form organizacji tzw. kolędy. Aż dziwne, że jedna z nich zakłada niemalże tradycyjną formę spotkania, czyli wizytę duszpasterza w miejscu zamieszkania wiernych, chociaż sama decyzja o takiej możliwości została podjęta podczas spotkania on-line.

Zobacz także: Widzisz na zdjęciu coś więcej niż psa? Tylko 1% ludzi zna rozwiązanie

- Pierwszą formą może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii (np. bloku, sąsiedztwa) na wspólną Mszę św. w kościele, drugą – wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian, zaś trzecią (zwłaszcza w parafiach wiejskich) – wizyta w formie najbardziej przypominającej tradycyjną kolędę, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz po uprzednim umówieniu wizyty - czytamy w kolejnej części komunikatu.

Udało nam się skontaktować z księdzem z jednej z podwarszawskich parafii. Zapytaliśmy go o to, czym może być podyktowana taka, a nie inna decyzja Archidiecezji Warszawskiej.

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Nie można ukrywać, że w dużej mierze są to kwestie finansowe. Pieniądze otrzymywane podczas spotkań duszpasterskich zasilają nie tylko budżet danego kościoła, ale także np. seminarium, a w ogólnym rozrachunku nie są to kwoty małe. Szczególnie teraz ważny jest każdy grosz, kiedy w sytuacji epidemii znacząco spadły przychody z tacy - komentuje ksiądz Paweł.

Jednak nie można zapominać również o innych powodach, dla których coroczne spotkanie duszpasterskie odgrywa ważną rolę.

- Wiadomo, że czasy są jakie są, ale jest spore grono wiernych, które nie wyobraża sobie, aby ksiądz nie pobłogosławił ich i ich domu, szczególnie w tak trudnym czasie. Wiele osób, w tym dużo seniorów, które czasami nie są w stanie dotrzeć już na mszę święta, traktują jednak tzw. "kolędę" jako wielkie przeżycie duchowe. Otrzymane błogosławieństwo pomaga im przejść przez to, co najtrudniejsze. Poza tym, nierzadko jest to dla nich jedyna okazja, żeby się tak po ludzku komuś wygadać - podsumowuje wikariusz.

Zobacz także w naszych serwisach:

Ujawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatUjawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatCzytaj dalej

Źródło: Archidiecezja Warszawska/KEP/Pikio.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News