Kodeks pracy 2019: PiS wycofuje się z kontrowersyjnych zmian

Kodeks pracy 2019: PiS wycofuje się z kontrowersyjnych zmian Źródło: fot. youtube.com

Kodeks pracy na rok 2019 zostanie zatwierdzony przez rząd. Dobrą wiadomością dla pracodawców jest informacja, o niewdrożeniu kontrowersyjnych zmian, którym było poświęcone sporo uwagi. Jak będą wyglądały nowe przepisy?

Kodeks pracy na rok 2019 wzbudzał od dawna wiele kontrowersji. Zdaniem mediów rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na porzucenie najbardziej kontrowersyjnych zapisów. Jak zatem będzie wyglądał najbliższy kodeks?

Kodeks pracy bez kontrowersji

Od początku roku, wiele kontrowersji wzbudzała sprawa urlopów. Minister Rafalska, chciała zmian, które wzbudzały wiele niepochlebnych reakcji. W spisie pomysłów minister, mogliśmy przeczytać o likwidacji płatnego urlopu na żądanie. Inną kontrowersją był brak możliwości przełożenia urlopu, na nowy rok. Na skutek tej decyzji niewykorzystany urlop miał przepadać. Wiele kontrowersji wzbudził również zapis o tym, że jeśli pracodawca odmówiłby udzielenia urlopu, a nie udało się go wykorzystać do końca roku, również miał przepadać. Minister na temat swojego pomysłu powiedziała, że w takiej sytuacji pracownik mógłby ubiegać się o finansowe zadośćuczynienie, jednak nie powiedziała nic o przepisach, które miałyby do tego obligować firmę. Inną decyzją miał być również określony urlop w skali roku. Każdy pracownik, niezależnie od stażu pracy, wieku czy wykształcenia, miał mieć 26 dni w trakcie całego roku.

Nowości na rok 2019

Poważną zmianą dla pracodawców jest ograniczenie ilości umów na czas określony z jednym pracownikiem. Nowe przepisy mówią, że nie będzie można zawrzeć więcej niż 3 takie umowy i ich okres, nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Jednocześnie zmiana dotknie ludzi pracujących na umowy czasowe od lutego 2016 roku. W myśl nowych przepisów pracownicy ci obligatoryjnie dostaną umowy na czas nieokreślony. Co o zmianach piszą internauci? Wielu z nich otworzyło szampana na wieść o wycofaniu się zmian dotyczących urlopów. Jednak głosy dotyczące zmian są raczej krytyczne. Po ich opublikowaniu, pojawiło się wiele tekstów o tym, że ograniczenie umów czasowych poważnie utrudni ich działalności, oraz że rozważą zwinięcie swoich firm przed wejściem zmian w życie. Czyżby pracodawców oraz pracowników czekać miał ciężki rok?Najlepsze newsy dnia:

  1. Kaczyński ma wielkie plany ws. Polski. Nie wszystkim się spodobają
  2. Nad KRS wciąż gromadzą się czarne chmury. Ten wniosek może wszystko zmienić
  3. Mocne słowa Aleksandra Kwaśniewskiego! „Sami się wypychamy z Europy”
Następny artykuł