PiS przegłosował nowelizację w Kodeksie karnym. Papież Franciszek: To ukryta kara śmierci

PiS przegłosował nowelizację w Kodeksie karnym. Papież Franciszek: To ukryta kara śmierci Źródło: Flickr/Sejm RP

Kodeks karny zostanie znowelizowany. Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało poprawkę, która wywołała niemałą burzę na całym świecie. Odniósł się do niej nawet papież Franciszek, nazywając ją "ukrytą karą śmierci".

Kodeks karny w Polsce jest co jakiś czas reformowany. Sporo osób zarzuca, że przestępcy są niedostatecznie karani za niektóre, wyjątkowo bestialskie przestępstwa (takie jak np. gwałt czy pedofilia). Dlatego też Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na wprowadzenie zmian. Jednak najnowsze decyzje okazały się budzić niemałe kontrowersje.

Kodeks karny po nowelizacji będzie znacznie bardziej rygorystyczny

W czwartek w Sejmie udało się przegłosować nowelizację Kodeksu karnego, która jest już po poprawkach ustalonych przez Senat. Aby weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać prezydent Andrzej Duda.

Kodeks karny po nowelizacji będzie znacznie surowszy. Zmieniono aż jedną trzecią przepisów zawartych w obszernym dokumencie. Podstawowy wymiar kary pozbawienia wolności został rozszerzony z 15 do 30 lat. Ponadto zmianom uległa filozofia karania - teraz sądy mają częściej umieszczać skazanych w więzieniach.

Zmieniła się także zmiana filozofii, w myśl której karani są przestępcy. Jeden szczególny zapis wywołał wielkie poruszenie - na tyle duże, że odnieśli się do niego obrońcy praw człowieka oraz sam papież Franciszek. Według nowej ustawy, zostanie wprowadzona kara bezwzględnego dożywocia, czyli dożywotniego pozbawienia wolności bez jakiejkolwiek możliwości warunkowego zwolnienia.

- Nie można odbierać ludziom nadziei - grzmiał papież Franciszek, który powiedział, że każdy katolik powinien sprzeciwić się takiej karze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Proszę to wytłumaczyć ofiarom zgwałcenia, gdy połowa sprawców otrzymuje dwa lata lub mniej. Polskie sądy są jednymi z najłagodniejszych w Europie - odpowiadał na krytykę wiceminister sprawiedliwości.

Pomysł został skrytykowany także przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Jak twierdzą eksperci, kara łamie fundamentalne prawa człowieka i Polsce grożą za jej wprowadzenie poważne sankcje. 

Ponadto, jak twierdzą eksperci, sama ustawa ma pełno dziur i błędów, które mogą powodować absurdalne konsekwencje prawne.

- Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, doprowadzi do chaosu prawnego i radykalnej destabilizacji systemu prawnego w Polsce - poinformował Krakowski Instytut Prawa Karnego.

Wygląda jednak na to, że jeśli prezydent podpisze ustawę, to zmiana w Kodeksie karnym będzie nieunikniona. 

  1. Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  2. Operacje plastyczne Justyny Steczkowskiej! Fani nie mają wątpliwości: "Nos, pośladki, wycięte żebra". Znamy CAŁĄ PRAWDĘ!
  3. Zatrzymali pędzącą ciężarówkę. Gdy otworzyli drzwi, poczuli odór śmierci
  4. Polsat: 10-latka zaginęła 200 metrów od domu. Gdy policjanci znaleźli jej ciało, byli przerażeni
  5. Paznokcie hybrydowe powodują raka? Onkolog wyjaśnia, dlaczego to może mieć wpływ na chorobę nowotworową
  6. Andrzej Grabowski przeszedł zaskakującą metamorfozę, nie przypomina już dawnego siebie. Zdradził sekret swojej przemiany

Źródło: natemat

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu