Kolejna decyzja Donalda Trumpa i znów na nowego prezydenta USA spada potężna fala krytyki. Republikanin nie ustępuje w prowadzeniu swojej prawicowej polityki. Właśnie przywrócił do łask zakaz, który w 2009 roku na początku swej prezydentury usunął Barack Obama.

O co chodzi? Mowa o zakazie, który w 1984 roku wprowadził ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan. Polityk ten ponad 30 lat temu zakazał finansowania z budżetu USA działalności organizacji, które zajmują się przeprowadzaniem aborcji lub doradzają w tej kwestii.

Dotąd rocznie USA łożyło 600 mln dolarów na organizacje zajmujące się aborcją na całym świecie. Z ich usług korzystało 27 mln kobiet z różnych krajów świata i miało dostęp do antykoncepcji. Warto zaznaczyć, że wiele z tych organizacji wcale nie opierało się tylko na przeprowadzaniu aborcji – dla niektórych z nich to był tylko ułamek działalności.

Jak zwracają uwagę lewicowe media, Donald Trump przywrócił do łask zakaz w obecności samych mężczyzn. Razem z Trumpem w Gabinecie Owalnym byli jego doradca, Jared Kushner, szef sztabu, Reince Priebus, sekretarz sztabu – Rob Porter i wiceprezydent, Mike Pence. Ten ostatni stwierdził, że jest dumny, z uczestniczenia w takim momencie.

 – Jestem dumny z bycia w tej chwili razem z prezydentem – skomentował na Twitterze Pence.

Jak dotąd od wprowadzenia zakazu przez Reagana w 1984 roku ten był odwieszany dwukrotnie i dwukrotnie przywracano go. Pierwszy raz anulował go Bill Clinton na początku swojej kadencji. Następnie przywrócił go George Bush, by znów mógł odwołać go Barack Obama.

pt

...

Zobacz również