Kobietom w ciąży... kurczy się mózg

Kobietom w ciąży... kurczy się mózg Źródło:

Lekarze w Royal Postgraduate Medical School w Londynie odkryli, przyczynę problemów poznawczych, na które skarży się wiele kobiet w trakcie i po ciąży. Okazuje się, że mózgi kobiet kurczą się w późnym okresie ciąży. Powrót mózgu do pierwotnego rozmiaru może trwać nawet do 6 miesięcy po porodzie.  

Anita Holdcroft, anestezjolog odpowiedzialna za badania, twierdzi, że słaba koncentracja, brak koordynacji i problemy z pamięcią w późnym okresie ciąży mogą być związane ze zmianami w wielkości mózgu zaobserwowanymi przez jej zespół.

Zestaw trójwymiarowych obrazów mózgów 10 zdrowych kobiet pobrano za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) w późnym okresie ciąży, sześć do ośmiu tygodni po porodzie, a następnie do sześciu miesięcy później.

Według raportu w czasopiśmie New Scientist, dr Holdcroft i jej zespół odkryli, że gdy fizjologia i ciało powracają do stanu sprzed ciąży, ma również miejsce zwiększenie rozmiarów mózgu. Badacze uważają, że zmiany w mózgu są najprawdopodniej rezultatem zmniejszenia objętości, a nie ilości poszczególnych komórek.

Co ciekawe, poza zaburzeniami poznawczymi u niektórych kobiet, zmiany w objętości mózgu powodują, że kobiety po ciąży stają się mniej lękliwe.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News