Nie żyje Wanda Lorenc. Kobieta, która przynosiła dumę całej Polsce

Nie żyje Wanda Lorenc. Kobieta, która przynosiła dumę całej Polsce Źródło: Unsplash/ Angelo Del Prete

Kobieta zasłużona dla kraju, Wanda Woś-Lorenc, zmarła dziś w Stanach Zjednoczonych. Uroczystości pogrzebowe pani porucznik AK odbędą się z asystą wojskową.

Zasłużona Kobieta zmarła w niedzielę w Nowym Jorku. Wanda Woś-Lorenc miała 91 lat. Była porucznikiem Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego i więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych. Zostanie pochowana na Cemetery of the Holy Rood w Westbury na Long Island, a pogrzeb będzie miał asystę wojskową. 

91-letnia kobieta, uczestniczka Powstania nie żyje

Wanda Woś-Lorenc urodziła się 22 czerwca 1928 roku w Warszawie. W 1943 roku dokonała zaprzysiężenia w konspiracyjnych Narodowych Siłach Zbrojnych. Trafiła do batalionu NSZ im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego, gdzie przybrała pseudonim "Julita". Już rok później brała udział jako sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.

Po przegranej Powstania, Wanda Lorenc trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, a dalej do niemieckich obozów koncentracyjnych. Gdy w 1945 roku do Berlina zbliżały się armie ze wschodu, wraz z innymi więźniami skierowano ją do ewakuacji w marszu śmierci. Po zakończeniu wojny Wanda Woś-Lorenc nie zaprzestała walki - dołączyła do organizacji Wolność i Niezawisłość, która stawiała się komunistom. Wskutek represji musiała wyemigrować wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Za Ocean trafiła w 1967 roku i tam została do śmierci. Pod koniec życia leczyła się w klinikach rehabilitacyjnych, gdyż pobyt w obozach koncentracyjnych mocno odbił się na jej zdrowiu.

Wanda Woś-Lorenc: zasłużona patriotka 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wanda Woś-Lorenc była bardzo lubiana w środowisku nowojorskiej Polonii amerykańskiej. Wspominana jest jako patriotka, która nie zapomniała o przeszłości. Grzegorz Worwa, działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej, opowiada, że Lorenc zawsze brała udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez koło Armii Krajowej. 

Wanda Woś-Lorenc została też uhonorowana licznymi odznaczeniami. Otrzymała Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy czy Krzyż Narodowych Sił Zbrojnych oraz Krzyż Wolności i Niezawisłości.

Dzisiaj grzeje: 1. Jackowski zapowiedział "chemiczną zagładę" Ziemi. Twierdzi, że jest tylko jeden sposób aby ją powstrzymać

2. Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzy

Jej pogrzeb odbędzie się w piątek. Zostanie pochowana w rodzinnym grobie na Cemetery of the Holy Rood na Long Island. Uroczystościom towarzyszyć będzie asysta wojskowa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najbardziej TOKSYCZNE połączenia znaków zodiaku! Te pary NIGDY nie będą ze sobą szczęśliwe
  2. Księżna jest śmiertelnie chora! Królewski lekarz ogłosił, że zostało jej tylko kilka lat życia
  3. Tak wyglądało ostatnie pożegnanie Anny Przybylskiej z dziećmi. Mamy serca rozbite na kawałeczki
  4. Koszmarny wypadek na Mazurach. Nieoficjalne: Mąż Agnieszki Szulim ofiarą
  5. Do drzwi Agnieszki zapukała żona jej kochanka. Oniemiała, gdy usłyszała propozycję kobiety
     

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News