Z ostatniej chwili. Nie żyje wybitna polska artystka, pogrążona w żałobie rodzina przekazała dramatyczne informacje

Z ostatniej chwili. Nie żyje wybitna polska artystka, pogrążona w żałobie rodzina przekazała dramatyczne informacje Źródło: .

Kobieta była niezwykle cenioną artystką, o jej śmierci poinformowała rodzina. Wielbiciele jej talentu są załamani, to wyjątkowo smutne informacje, które właśnie obiegły media.

Kobieta zmarła w nocy z 17 na 18 lutego 2020 roku, o jej odejściu poinformowała pogrążona w ogromnej żałobie rodzina. Była wybitną polską artystką. Fani jej talentu są załamani smutnymi informacjami, które obiegły media. To wielka strata dla całego świata artystycznego w Polsce.

Kobieta odeszła mając 89 lat, o śmierci artystki poinformowała rodzina

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarła pionierka polskiej awangardy oraz buddyzmu - Urszula Broll. Kobieta była absolwentką katowickiego oddziału krakowskiej ASP, miała 89 lat. To niezwykła postać na polskiej scenie malarskiej. Współtworzyła dwie słynne grupy artystyczne - ST-53 i Oneiron. O śmierci cenionej malarki poinformowała pogrążona w żałobie rodzina.

Urszula Broll w połowie lat 50. poznała innego młodego artystę z Katowic - Andrzeja Urbanowicza. Wzięli ślub, a później wspólnie prowadzili pracownię przy ul. Piastowskiej 1, która stała się centrum artystycznym Katowic. Przyjeżdżali do niej znani artyści z całej Polski, m.in. Marian Bogusz, Henryk Mikołaj Górecki, Ryszard Krynicki i Julian Przyboś. Później miejsce to służyło również jako prywatna galeria, w której swoje prace prezentowali m.in. Zygmunt Stuchlik i Henryk Waniek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Kobieta była nie tylko wybitną artystką, ale również prekursorką buddyzmu w Polsce

Pod koniec lat 60. w pracowni Urszuli Broll powstała pierwsza oficjalnie zarejestrowana w Polsce grupa buddyjska. Małżeństwo wydawało również pierwsze buddyjskie pismo w Polsce - "Drogę Zen".

Dzisiaj grzeje: 1. Wszyscy się modlili, by wygrał z chorobą. Niestety, nie żyje aktor znany z największych hitów na TVP, TVN i Polsacie
2. Nie żyje wokalistka Alibabek. Długo walczyła z guzem mózgu

Broll rozstała się z mężem i zamieszkała w Przesiece w Karkonoszach. Tam skupiła się na rozwoju duchowym i malarstwie medytacyjnym, a do jej twórczości dołączyły pejzaże górskie. W tym roku, w warszawskiej Królikarni, odbędzie się retrospektywna wystawa artystki pt. "Urszula Broll. Atman znaczy Oddech".


YouTube / Stowarzyszenie " W stronę dziewcząt"

Najlepsze newsy dnia:

  1. 9-latka zmarła przez powszechną chorobę. Nie wolno jej lekceważyć
  2. Mistrz świata w skokach narciarskich wraca do startów. Zobaczymy go już w Rasnovie
  3. Zrobiono je tuż przed śmiercią. Do sieci wyciekło ostatnie zdjęcie ukochanej księcia Harry'ego z przeszłości
  4. Kultowy aktor Polsatu i TVN potrzebował pilnej operacji. Bardzo smutna informacja dla wszystkich fanów
  5. 65-letni gwiazdor serialu na TVN niespodziewanie został ojcem. Zdjęcie ze szpitala rozczula do łez
  6. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem

źródło: Wyborcza

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News