Komunikaty i ogłoszenia obsługi hotelowej do gości są czymś naturalnym. Ułatwiają życie pracownikom i klientom. Gorzej, kiedy obsługa kieruje obwieszczenia do jednej nacji. Zwłaszcza, jeśli ogłoszenie kojarzy się jednoznacznie z Holokaustem.

Szwajcarski hotel umiejscowiony w alpejskim miasteczku Arosa swoją prośbą wywołał oburzenie internautów, a także organizacji publicznych i rządowych. Hotel wywiesił na wejściach do basenu kartkę z prośbą o wzięcie prysznica, skierowaną jednak tylko do jednej nacji.

– Do naszych żydowskich gości (kobiet, mężczyzn i dzieci) – proszę wziąć prysznic przed i po skorzystaniu z basenu. Jeśli będą Państwo łamać te zasady, będziemy zmuszeni zamknąć dla was basen – czytamy w komunikacie hotelu.

Sprawę natychmiast skomentował Shimon Samuels z Centrum Simona Wiesenthala, żydowskiej organizacji międzynarodowej, zajmującej się prawami człowieka i pamięcią o Holokauście. Jego zdaniem komunikat ten jednoznacznie nawiązuje do komór gazowych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Samuels domaga się natychmiastowego zamknięcia hotelu i ukarania odpowiedzialnych za antysemicki akt osób. Do sprawy odniósł się parlament w Izraelu, nazywając tabliczki „antysemickimi w najgorszy i najbrzydszy możliwy sposób”.

Ruth Thomann, kierowniczka Paradies, która podpisała się pod tym komunikatem, wyjaśnia, że nie jest antysemitką, zaś dobór słów był niefortunny. Jej zdaniem komunikat wynikał z tego, że inni goście skarżyli się właśnie na Żydów, twierdząc, że żydowscy klienci nie myli się przed i po basenie. Thomann zapewnia, że nie było jej intencją obrażanie Żydów, a dziś, pisząc podobny komunikat, skierowałaby go do wszystkich gości.

Hotel jeszcze do niedawna popularny był wśród ortodoksyjnych Żydów ze względu na realizowanie ich życzeń, wynikających z zasad religijnych.

fot. twitter.com/JcBrisard

Źródło: rp.pl

...

Zobacz również