Kleszcze w natarciu. Teraz jeszcze trudniej je zauważyć

Kleszcze w natarciu. Teraz jeszcze trudniej je zauważyć Źródło: Fot. Pixabay.com/Catkin

Kleszcze znowu atakują. Wszyscy musimy być szczególnie ostrożni, sytuacja bowiem jest naprawdę niebezpieczna. Teraz trzeba być jeszcze uważniejszym, bo pajęczaki te jeszcze trudniej zauważyć.

Kleszcze są potwornym zagrożeniem dla ludzi, ich niewielkie rozmiary bowiem sprawiają, że wiele ludzi ich nie zauważa na swoim ciele. Tymczasem bezpośrednie ugryzienie może mieć tragiczne konsekwencje - nie bez przyczyny wszyscy eksperci i lekarze ostrzegają przed boreliozą

Wiosna wiąże się z częstszymi spacerami i zabawami w świeżej, zielonej trawie oraz ogólnym relaksem na powietrzu. Niech cudowna aura jednak nie zwiedzie naszej czujności, kleszcze bowiem tylko czekają, by wykorzystać okazję i zaatakować. Jakby tego było mało, teraz są jeszcze bardziej przebiegłe niż zawsze, dużo trudniej bowiem jest je zauważyć na swojej skórze. Musimy być szczególnie ostrożni i uważni. 

Uważajmy na kleszcze. Teraz są niezwykle małe

Wiosna jest cudowną porą roku, która zastępuje mroźną i nieprzyjemną zimę, jednak i ona nie jest bez wad. W tym okresie szczególnie musimy uważać na kleszcze, a dokładniej mówiąc - nimfy. Jest to specyficzna forma tego pajęczaka, występująca między larwą, a dorosłym.

Szczególne niebezpieczeństwo wiąże się z niewielkimi rozmiarami tego osobnika, jest on bowiem wielkości ziarenka maku i niezwykle ciężko go zauważyć. Jednocześnie przenosi te same groźne choroby co dorosła forma, a ugryzienie jest tak samo niebezpieczne. Pamiętajmy, że ich środowisko naturalne to nie tylko lasy oraz miejsca mocno zadrzewione. Przyczepić się do naszej skóry mogą również w przydomowych ogrodach czy nad wodą, a więc tak naprawdę wszędzie tam, gdzie rośnie choć nieco wyższa trawa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? 

Na rynku dostępnych jest wiele specyfików odstraszających kleszcze i jak najbardziej powinno się je stosować. Pamiętać jednak zawsze należy o tym, że nie są one w 100% skuteczne i używać ich trzeba z dystansem. 

Najlepiej po każdym powrocie z podwórka dokładnie obejrzeć swoje ciało i zwrócić szczególną uwagę na miejsca newralgiczne - zacienione i łatwo zbierające pot. Pod szczególną kontrolą należy mieć więc pachy, zgięcia kolan czy pachwiny. Skóra tam jest niezwykle wrażliwa i podatna na ugryzienia tego groźnego pajęczaka. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Przygotujcie chusteczki! Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. To, co stało się po chwili, rozłoży was na łopatki!
  2. To była wielka TRAUMA Marty Kaczyńskiej. Tak obrzydliwego żartu się nie spodziewała
  3. Nostradamus przewidział pożar Notre Dame? Dalsza część jego przepowiedni jest przerażająca
  4. Porażające słowa Jackowskiego o pożarze Notre Dame. Jasnowidz ostrzega, to dopiero początek koszmaru
  5. Ojciec dzieci Anny Przybylskiej zatrzymany. Oskarżają go o obrzydliwe przestępstwo, dla wielu to ciężki szok
  6. Świat obiegła wiadomość, że Meghan Markle urodziła. B. rzecznik królowej zabrał głos

Źródło: 5 Minut dla Zdrowia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News