Jak radzić sobie z kleszczami u psów? Są na to sposoby

Jak radzić sobie z kleszczami u psów? Są na to sposoby Źródło: Pexels.com/Ulriika Joutseno

Kleszcze u psa mogą być bardzo groźne dla jego zdrowia. Są nosicielami wielu poważnych, nawet śmiertelnych chorób. Nic dziwnego, że właściciele obawiają się leśnych spacerów ze swoimi podopiecznymi, a producenci oferują coraz szerszą ofertę preparatów przeciwkleszczowych.

Kleszcze u psa - wielkie niebezpieczeństwo

Kleszcze u psa są bardzo groźne. Właściciele psów i kotów z reguły nie biorą pod uwagę, że ich pupil może być ugryziony przez kleszcza poza sezonem letnim, jednak z roku na rok aura coraz bardziej zaskakuje, zimy nie są zbyt mroźne, co automatycznie wydłuża okres aktywności tych groźnych pasożytów. Weterynarze coraz częściej apelują o dłuższe zabezpieczanie swoich podopiecznych.

- Pierwsza pułapka w myśleniu o kleszczach jest właśnie taka, że opiekunowie psów uważają, iż kleszcze są tylko późną wiosną i latem. Kleszcze nie wiedzą, jaka jest pora roku. Reagują głównie na temperaturę i wilgotność powietrza. Wystarczy kilka dni z temperaturą dodatnią - około 5 stopni Celsjusza - by stały się aktywne - mówił Lek. Wet. Sebastian Borowik w rozmowie z Wyborcza.pl

- Są dwa piki aktywności kleszczy w roku. Jeden mamy teraz, to jest marzec-kwiecień, drugi przychodzi we wrześniu-październiku. Wtedy jest najwięcej chorób odkleszczowych u psów. Zdarzają się przypadki zakażenia w lutym, a nawet sporadycznie w styczniu - dodał 

Co na kleszcze dla psa - jaka obroża, jaki preparat, jakie krople? 

Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw opiekuńczym właścicielom psów. Na rynku dostępnych jest wiele wygodnych rozwiązań bezpiecznych dla naszych pupili, ale bezlitosnych dla krwiożerczych pasożytów. Najpopularniejsze dla psów są obroże antykleszczowe. Uwalniają one dawkę substancji aktywnej w równych odstępach czasu, ale nie wpływa to negatywnie na psa. Bardzo skuteczne są również kropelki spot-on, które aplikowane bezpośrednio na skórę naszego podopiecznego wnikają w jego gruczoły skórne, dzięki czemu substancja wydostając się na powierzchnię skóry wraz łojem tworzy barierę ochronną.

Można spotkać się również z tabletkami na kleszcze, jednak niektóre psy mają problemy z połykaniem tabletek. Jeżeli nasz do takich należy lepiej wybrać inną metodę. Jest również szczepionka dla psów, oczywiście nie działa ona dożywotnio, należy ją powtarzać. Jak widać metod walki z kleszczami nie brakuje, warto jednak pamiętać o preferencjach naszego psa, nie warto męczyć go podawaniem tabletek, lub noszeniem obroży, gdy za tym nie przepada. Warto też sprawdzić jaką długość działania mają różne preparaty różnych marek i nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania dla naszego psiego przyjaciela.

Kleszcze u psa - choroby i objawy

Kleszcze przenoszą groźne dla jego życia choroby. Najpopularniejszymi chorobami odkleszczowymi, które nieleczone mogą okazać się śmiertelne dla naszego pupila to bolerioza i babeszjoza. Dlatego warto obserwować naszego pupila po spacerach na łące, czy lasach, lepiej też nie bagatelizować miejskich skwerów.

Gdy nasz pies jest apatyczny, osłabiony, ma problemy z apetytem, poruszaniem się, ma zmiany skórne, wymioty, to znak, że trzeba jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Mniej popularne, ale równie niebezpieczne choroby to Erchilioza oraz Anaplazmoza. Poza ogólnymi objawami wymienionymi powyżej, przy Erchiliozie mogą pojawić się krwawienia z nosa i powiększone węzły chłonne. Anaplazmoza przebiega dwojako, atakując krwinki białe lub płytki krwi. Jednak z wyżej wymienionych jest chorobą najmniej groźną i najłagodniejszą w przebiegu

ZOBACZ TEŻ:

  1. Co robić, jak dziecko złapało kleszcza? Trzeba reagować
  2. Ile zarabia weterynarz w Polsce? Opłaca się pracować w ZOO?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak założyć własny ogródek warzywny? To naprawdę proste
  5. Ogród warzywny w skrzyniach. Czy warzywa się rozwiną?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News