Jak uchronić się przed kleszczem? Co zrobić, jak już zaatakują?

Jak uchronić się przed kleszczem? Co zrobić, jak już zaatakują? Źródło: fot. wikimedia.org/John Tann

Kleszcze są prawdziwą plagą zarówno dla ludzi, jak i czworonogów. Roznoszą wiele chorób, które doprowadzić mogą nawet do śmierci. Jednak czy jest jakiś sposób na ochronę przed nimi?

Kleszcze ponownie atakują, a dodatkowo teraz ich zauważenie na naszym ciele może być o wiele trudniejsze. Wszystko dlatego, że wśród nich nadal pozostaje duża ilość nimf, czyli jeszcze niedojrzałych osobników, które są znacznie mniejsze, a dokładniej przypominają swoją wielkością ziarenko maku. Mimo to są równie niebezpieczne, jak dorosłe osobniki.

Kleszcze znowu atakują, jak się chronić?

Jeżeli mamy w domu psa lub kota, to warto również pomyśleć zabezpieczeniu naszego czworonoga przed tymi krwiopijcami. W przypadku zwierząt sprawa jest raczej łatwa, ponieważ dostępnych jest cała masa specjalistycznych środków, które odstraszają te pajęczaki. Niestety w przypadku ludzi już tak łatwo nie jest, chociaż nie oznacza to, że i my jesteśmy bezbronni.

Żadna metoda nie daje nam stuprocentowej pewności, że na naszej skórze nie pojawi się kleszcz, jednak bez zastosowania żadnej ochrony lepiej nie wychodzić na spacer. Wiele osób myśli, że kleszczy nie ma w mieście, co jest absolutną bzdurą. Ich domami są tak samo parki, jak i dzikie łąki. Musimy uważać szczególnie w lasach, wysokiej trawie oraz właśnie na obszarach porośniętych trawą i kwiatami. Jednak równie dobrze możemy złapać kleszcza w przydomowym żywopłocie.

Dlatego, jeżeli chcemy wybierać się na spacer na łonie przyrody, absolutnie obowiązkowe są długie spodnie, bluzka z rękawami, również długimi oraz czapka. Dzięki temu kleszcz zamiast na naszej skórze wyląduje na ubraniu, a tam raczej duża uczta go nie czeka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mimo wszystko po każdym takim wyjściu powinniśmy wziąć prysznic i dokładnie przyjrzeć się naszemu ciału,  zwłaszcza okolicy pach oraz pachwin, a także kolan oraz naszej głowie. Jednak na dobrą sprawę możemy zostać ugryzieni na całym naszym ciele.

Co więcej, jeżeli znajdziemy już na nas kleszcza, to absolutnie nie wyrywajmy go swoimi palcami, ani nie polewajmy alkoholem, czy też zgniatajmy, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo możemy doprowadzić do zakażenia. Kleszcze należy usuwać przy pomocy pęsety, którą łapiemy pajęczaka jak najbliżej skóry, a następnie równomiernym ruchem odrywamy od nas (nie wykręcaj) albo specjalną pompką lub "lassem" dostępnym w aptece. Po usunięciu krwiopijcy trzeba obserwować miejsce ugryzienia przez około miesiąc. Jeżeli pojawi się tam coś niepokojącego, natychmiast udaj się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 44-letnia aktorka URODZIŁA! Pokazała się w bikini i zszokowała wszystkich!
  2. Nie uwierzycie jak Krystyna Pawłowicz wyglądała w MŁODOŚCI! Te zdjęcia zwalą was z nóg! Jak zupełnie inna osoba!
  3. Może jeszcze zdążysz! Dzisiejsza oferta majówkowa w Biedronce zwala z nóg
  4. Oto treść wizji Jackowskiego sprzed miesiąca na trwająca właśnie majówkę. Turlamy się ze śmiechu
  5. Musisz zrobić jedną ważną rzecz i Twoja emerytura wzrośnie o 10%. Emeryci zaskoczeni
  6. TVP podała wiadomość, która wstrząsnęła wieloma ludźmi. Nie żyje 15 policjantów

źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News