Nawet za oceanem mówią o Klerze! Polski Kościół na ustach światowych mediów

Nawet za oceanem mówią o Klerze! Polski Kościół na ustach światowych mediów

"Kler" to najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, o którym głośno było jeszcze przed premierą. Jak się okazało, kontrowersyjnym dziełem i jego fenomenem zainteresowali się również Amerykanie.

"Kler" szturmem podbija polskie kina, gdzie emitowany jest już od 28 września. Kontrowersyjny film zachwycił zarówno krytyków, jak i zwykłych widzów. Oczywiście ze względu na swoją tematykę, jest szeroko krytykowany przez polski Kościół katolicki oraz jego członków. Ciężko się dziwić, ponieważ dzieło Smarzowskiego porusza bardzo delikatne tematy, które niestety są obecne w kościelnych strukturach. Jednak mało kto mógł się spodziewać, że tym filmem zainteresują się również dziennikarze zza oceanu. W jednym z numerów The New York Times ukazał się właśnie cały artykuł poświęcony temu filmowi.

"Kler" podbija Amerykę

Autorem tekstu o filmie Wojciecha Smarzowskiego jest Alex Marshall, który jest pod ogromnym wrażeniem sukcesu, jaki "Kler" odniósł w naszym kraju. Dziennikarz wskazuje na fakt, że Polska jest bardzo religijnym krajem i nawet obecna władza tak właśnie reklamuje nasze państwo. Dlatego tym bardziej zszokowany jest, że dzieło Smarzowskiego, które obnaża kościelne grzechy, stało się takim hitem. - To może nie brzmi jak historia filmowego przeboju – pomijając dużą dawkę humoru – ale "Kler" to miażdżący hit w Polsce. Według Kino Świat, dystrybutora filmu, obejrzało go już ponad 1,7 mln osób. To ogromna liczba, jak na liczący 38 mln osób kraj - pisze dziennikarz. Oczywiście dziennikarzowi nie mogły umknąć liczne kontrowersje związane z filmem. Wystarczy tutaj chociażby wspomnieć sytuację z festiwalu w Gdyni, czy też wypowiedź Jacka Kurskiego, która delikatnie mówiąc, nie należała do najmilszych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Popularność filmu jest niespodzianką, biorąc pod uwagę to, że Polska jest katolickim państwem, a 40 proc. społeczeństwa uczęszcza na niedzielne msze. Rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość promuje Polskę jako kraj opierający się na chrześcijańskich wartościach, a część polityków zaatakowała film - dodaje Alex Marshall. Co więcej, film puszczany jest również w amerykańskich kinach, a taka reklama w NYT może spowodować, że "Kler" okaże się hitem nie tylko w u nas, ale również i u naszych sojuszników. Bez wątpienia możemy już teraz mówić w tym przypadku o murowanym kandydacie na polski film roku w wielu zestawieniach. Możliwe również, że i za granicą zostanie doceniony, nie tylko za swoją tematykę, ale przede wszystkim za wysiłek, jaki włożyli w to dzieło zarówno aktorzy, jak i cała ekipa produkcyjna na czele z Wojtkiem Smarzowskim.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Janowski znowu zaskoczył fanów. Wraca do pracy, ale nie jako prezenter
  2. Ministerstwo bije na alarm! Polsce grozi katastrofa, sytuacja jest tragiczna
  3. Najważniejsi polscy politycy na kolejnych taśmach! „To tykająca bomba”
źródło: wp.pl Następny artykuł