Wyciekł list Kiszczaka! "Dokumenty opublikujcie 5 lat po śmierci Wałęsy"

Wyciekł list Kiszczaka! "Dokumenty opublikujcie 5 lat po śmierci Wałęsy"

Wśród dokumentów, które w domu Kiszczaków zabezpieczył IPN, znalazł się list generała Czesława Kiszczaka. Adresatem listu był dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Jak napisał Kiszczak w datowanym na 5. kwietnia 1996 roku liście, dokumenty TW Bolka miały być chronione. Ich przedwczesna publikacja groziła wykorzystaniem ich przeciw Wałęsie do "rozgrywek politycznych" i jego kompromitacji.

Generał zakładał, że ich udostępnienie powinno odbyć się dopiero "w spokojnych czasach", gdy miałyby trafić do rąk "poważnych naukowców i historyków". Dopiero ci mieli zając się "rzetelnym opisaniem najnowszej historii".

Jak zastrzegł w liście Kiszczak, taka publikacja dokumentów TW Bolka miałaby mieć miejsce najwcześniej pięć lat po śmierci Wałęsy.

Poniżej treść listu.

"Szanowny Panie Dyrektorze,

załączone dokumenty dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB do 1989 r. uchroniłem przed ich wykorzystaniem do jego kompromitacji, a także Ruchu, któremu przewodził, zaś po 1989 r. przed ich zniszczeniem lub wykorzystaniem, zarówno przez ludzi prawicy jak i lewicy, do rozgrywek politycznych. Uważam, że dokumenty te winny być zachowane i w spokojnych czasach udostępnionych poważnym naukowcom - historykom, i w jakimś stopniu ułatwią im rzetelne opisanie naszej najnowszej historii. Proszę Pana by uczyniono to nie wcześniej jak w 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy. Z wyrazami szacunku, Gen. Czesław Kiszczak PS. Dokumentami tymi, lub wiedzą z nich wynikającą, nigdy nie posiłkowałem się w licznych kontaktach z L. Wałęsą". Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: gazeta.pl pt

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu