Unijni urzędnicy pracują nad nowym projektem dotyczącym bezpieczeństwa na drogach. Tym razem gotowi są zaingerować nawet w działanie samochodów. Wszystko byle zapewnić bezpieczeństwo pieszym.

Samochód sam zwolni

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu opracowuje przepisy, które wymagałyby od producentów wszystkich samochodów montowanie w nich ograniczników prędkości. Zmuszałyby one kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości nawet wbrew im samym.

Miałoby to działać tak, że kamery zamieszczone na froncie samochodu rejestrowałyby znaki z ograniczeniami prędkości, zaś komputer pokładowy rozpoznawałby je i ograniczał maksymalną prędkość samochodu. Początkowo odzywałoby się ostrzeżenie, następnie samochód sam by zwalniał.

Możliwe będzie tylko krótkotrwałe przyspieszenie, w celu wyprzedzania. Po określonym czasie samochód znów ostrzegłby kierowcę, a potem sam zredukował prędkość. W przypadku mniejszej czytelności znaków komputery pokładowe mają wspomagać się oprogramowaniem nawigacyjnym, które coraz częściej zawiera informacje o ograniczeniach prędkości na drogach.

Prędkość przyczyną wypadków

Projekt argumentowany jest znacznym zwiększeniem bezpieczeństwa. Statystyki policyjne wskazują, że nadmierna prędkość jest jednym z trzech głównych powodów wypadków na drogach. System jest już testowany w Norwegii. Według informacji medialnych, działa on tam bardzo skutecznie.

Komisja Europejska na razie dopiero rozpatruje projekt, jeśli jednak zostanie on zaakceptowany, wejdzie w życie od 2020 roku. Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu projekt nie powinien zwiększyć cen samochodów bardziej niż o 250€. Media branżowe liczą jednak na wzrost cen aut nawet o kilka tys. zł.

Źródło: moto.pl

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]


9 przerażających katastrof z udziałem ważnych polityków

...

Zobacz również