Każdy, kto słucha radia w samochodzie, powinien się dowiedzieć. Przyszłość może ich poważnie zaskcozyć

Każdy, kto słucha radia w samochodzie, powinien się dowiedzieć. Przyszłość może ich poważnie zaskcozyć Źródło: pixabay/ninofficialphotography

Chyba każdy kierowca słucha lub słuchał kiedyś radia w samochodzie. Wiele osób bez niego nie może sobie wyobrazić jakiejkolwiek podróży autem. Okazuje się, że przyszłość tego wynalazku może utkwić w ślepej uliczc.

Współczesny kierowca przyzwyczaił się już do radia samochodowego, jak do oczywistego akcesorium w aucie. Jednak kiedyś nie było to tak oczywiste i nie wszystkie samochody były wyposażone w odbiornik i instalację radiową. Przyszłość może być równie zaskakująca.

Dzisiaj ma to każdy kierowca, ale kiedyś nie było to tak oczywiste

Pierwsze odbiorniki pojawiły się w samochodach jeszcze przed II wojną światową. Jednak w tym okresie radio było stosunkowo świeżym wynalazkiem, zajmującym sporo miejsca - był to rarytas zarezerwowany dla najdroższych aut. Na takowe stać było głównie arystokrację, która jeszcze pod koniec XIX wieku rozkochała się w automobilach. Natomiast pierwszy zminiaturyzowany odbiornik samochodowy pojawił się dopiero w 1930 roku. Był jednak dosyć drogi. II wojna światowa wywołała stagnację w rozwoju motoryzacji cywilnej, ale po wojnie powrócono do koncepcji radioodtwarzaczy w samochodach.

Na początku lat 60. po wprowadzeniu na rynek kaset magnetofonowych kwestią czasu było, kiedy odtwarzacze pojawią się w samochodach. Do tej pory można było za ogromne pieniądze kupić zestawy do odtwarzania płyt winylowych, ale ze względu na gigantyczne rozmiary i problematykę analogowych nośników (ogromny wpływ drgań na brzmienie płyty czy nacisk igły), były drogi i niezbyt popularne. W 1968 roku dzięki kasetom nastąpił przełom, choć oczywiście technologia wymagała czasu, aby się spopularyzować.

Jaka będzie przyszłość radia samochodowego? Zaskakujące przewidywania

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kolejnym punktem zwrotnym było wynalezienie płyt CD. Dzięki nowej technologii muzyka mogła być odtwarzana niemal z doskonałym brzmieniem, czystszym nawet niż na płycie winylowej. W 1985 roku do aut trafiły pierwsze systemy, które mogły odtwarzać płyty CD. Kolejnym krokiem był rozwój plików cyfrowych, skompresowanych mp3 (słynnych "emeptrójek"), dzięki czemu do odtwarzania muzyki z radia wystarczył pendrive. Teraz gdy popularność zdobyły platformy streamingowe, wystarczy telefon i połączenie z radiem przez WiFi. Co będzie dalej?

Dzisiaj grzeje: 1. Przykre informacje dla widzów "Sanatorium miłości". Chodzi o Wiesię, nie jest z nią dobrze
2. Pamiętacie piękną Mariolkę z „Czterdziestolatka”? Wiemy, jak potoczyły się jej losy po serialu

Specjaliści od rozwoju technologii zastanawiają się, jaki wpływ będzie miał zapowiadany rozwój samochodów autonomicznych. W momencie, gdy nie będziemy musieli kierować autem, będziemy mogli równie dobrze czytać książki, czy grać na komputerze, więc radio może być nam zwyczajnie niepotrzebne. Jednak na razie ta technologia raczkuje i jej rozwój wcale nie musi być tak szybki, jak nam się wydaje.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ciężarnej dwukrotnie odmówiono przyjęcia do szpitala. Kiedy dziecko przyszło na świat było już za późno
  2. Stefan Kraft oszukiwał w trakcie konkursu Pucharu Świata? Media publikują kontrowersyjne nagranie (WIDEO)
  3. Rodzice usłyszeli w nocy dziwne hałasy i zainstalowali ukrytą kamerę. Gdy zobaczyli nagranie, zamarli
  4. Polacy pogrążeni w żałobie modlą się za jej duszę. Umarła córka, Norbi walczył o jej życie
  5. Grażyna Torbicka z mężem właśnie przekazali radosną nowinę. W końcu im się udało
  6. Przez tydzień piła wodę po ogórkach kiszonych. Osłupiała już 2 dnia widząc spektakularne efekty

Źródło: Interia

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News