Będą masowo zabierać prawa jazdy? Nikogo nie ominą zmiany w prawie, dobiorą się także do pieszych

Będą masowo zabierać prawa jazdy? Nikogo nie ominą zmiany w prawie, dobiorą się także do pieszych Źródło: flickr.com Alice Salles

Każdy kierowca powinien mieć się na baczności, policja nie śpi. W życie już niedługo wejdą dość kontrowersyjne zmiany w prawie, które nie spodobają użytkownikom polskich dróg. Każda osoba z prawem jazdy musi być świadoma, że może stracić uprawnienia.

Kierowca powinien wiedzieć, że już za kilka miesięcy zaczną obowiązywać go nowe przepisy. Obecnie zaproponowany zarys projektu zmian w prawie nie maluje się zbyt różowo.

Kierowca będzie musiał uważać. O wiele łatwiej może pożegnać się z prawem jazdy

Zmiany w prawie mogą okazać się bardziej bolesne, niż mogłoby się wydawać. Przez liczne konsultacje, wprowadzanie poprawek, aż w końcu ostateczny zarys przepisów, które niedługo mogą wejść w życie, utrata prawa jazdy będzie czymś, czego będzie bał się każdy uprawniony do prowadzenia pojazdów. W związku z dużą ilością wypadków i incydentów z udziałem pieszych Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zadecydował o zaostrzeniu kar dla kierowców, jednocześnie dając większe uprawnienia pieszym.

Statystyki z 2018 roku dotyczące Warszawy mówią same za siebie: w 381 wypadkach z udziałem pieszych poszkodowanych było aż 407 osób. Wyliczenia pokazują, że ofiary śmiertelne stanowiły porażające 54,5% wszystkich ofiar. Jeśli wziąć pod uwagę statystyki dotyczące całego kraju, to z roku na rok zgonów jest co raz więcej. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich postanowił więc działać i możemy się spodziewać, że inne miasta wezmą z tego przykład. W nowych przepisach nie tylko pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo, ale również osoba dopiero wchodząca na zebrę.

Piesi staną się uprzywilejowaną grupą

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ZDM pracuje również nad tym, by pieszy miał pierwszeństwo na ścieżkach rowerowych (tam również są przejścia). Zarządowi zależy przede wszystkim na usunięciu z ustawy zapisu o zakazie wchodzenia na przejście dla pieszych przed jadący pojazd. Skoro pieszy ma mieć bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem, to nie może istnieć zakaz wchodzenia dosłownie przed koła. Mało tego, ZDM zamierza skupić się nie tylko na pierwszeństwie pieszych.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy wściekli na ZUS. Miało być zupełnie inaczej, zostali oszukani?
2. Nie będzie filmu "Ranczo". Słowa reżysera na temat Pawła Królikowskiego wywołują łzy

Kierowcy muszą uważać, ponieważ w projekcie ustawy znalazł się zapis mówiący m.in. o bezwzględnym zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. ZDM chce jednak, aby prawo jazdy zatrzymywać również za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi, a także omijanie innego auta, które zatrzymało się przed zebrą w celu przepuszczenia pieszego. Ustawa ma wejść w życie już 1 lipca 2020 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych może powodować powstawanie wrzodów. Lepiej na nie uważać
  2. Koronawirus w Norwegii. Organizatorzy Pucharu Świata w Oslo podjęli decyzję ws. konkursu
  3. Tragedia na granicy. Nie żyje malutkie dziecko, drugie w ciężkim stanie
  4. Będą masowo zabierać prawa jazdy? Nikogo nie ominą zmiany w prawie, dobiorą się także do pieszych
  5. 18-letnia Polka wyszła na spacer z psami. Nagle bezdomny wciągnął ją do opuszczonego budynku, zrobił jej karygodne rzeczy
  6. Oślizgła biała skrętka na żółtku znaczy więcej niż sądzisz. Nie jedz pod żadnym pozorem jajek, na których jej nie ma

Źródło: Nasze miasto

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News