Kiedy jechać na urlop w 2019 roku? Popularne terminy

Kiedy jechać na urlop w 2019 roku? Popularne terminy Źródło: pixabay.com/Quangpraha

Kiedy urlop 2019? Jest kilka popularnych terminów, które z pewnością będą oblegane przez turystów w Polsce. Jakie daty odradzamy, jeśli chcecie uniknąć tłumów? W ciepłych krajach sezon trwa praktycznie przez większość roku, więc bez obaw możecie się tam udać w różnych terminach, jednak na uwadze warto mieć porę deszczową i zbyt wysokie temperatury. Przed wakacjami warto złożyć wniosek o urlop.

Kiedy urlop 2019? Gdzie i na ile? Wakacyjne dystynacje Polaków są przeróżne, jedni wybierają polskie góry lub morze, inni ciepłe kraje europejskie, w których wczasy all inclusive nie kosztują więcej niż 2 tysiące, kolejni wybierają egzotyczne miejsca, które zdumiewają swoim krajobrazem, ale i ceną.

Jest kilka terminów, które są szczególnie oblegane, a już w szczególności w polskich hotelach lub na lotniskach. Mowa tu oczywiście o datach ściśle powiązanych z długimi weekendami w czasie wakacji. Kiedy wypadają?

 - Co piąty Polak uważa, że największym wyzwaniem podczas organizowania urlopu jest pogodzenie terminów urlopów wszystkich uczestników planowanego wyjazdu. Wybranie daty z wyprzedzeniem daje znacznie większe szanse na znalezienie takiej, która będzie pasować wszystkim, da również czas, aby dany termin "zarezerwować” w pracy. Szczególnie mając na względzie, jak korzystanie w tym roku wypadają dni wolne od pracy, które pozwolą zmienić 26-dniowy urlop w cztery dłuższe wyjazdy o łącznej liczbie 54 dni na odpoczynek - wyjaśnia rzecznik portalu kayak.pl.

Kiedy będą wypadały długie weekendy w 2019:

 • 20 czerwca - Boże Ciało,
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Tak więc okazją do rozpoczęcia dłuższego urlopu będzie Boże Ciało oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, oba te święta wypadają w czwartki.

Urlop, jak go liczyć? O ile można wnioskować za 3 miesiące pracy, a ile za pół etatu?

Do jakiego wymiaru jesteśmy uprawnieni jako pracownicy zatrudnieni na mocy umowy o pracę? Jeśli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż 10 lat, to przypada mu w roku 20 dni roboczych urlopu, jeśli jest to okres dłuższy, to urlop przedłuża się o 6 dni i wynosi już wtedy 26 dni roboczych.

Według Kodeksu Pracy prawo do urlopu uzyskuje się po upływie każdego miesiąca, jest to wymiar 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku. Po każdym miesiącu pracy pracownikowi przysługuje 1,66 dnia urlopu. 

Natomiast w przypadku urlopu na pół etatu lub mniej, przysługuje urlop proporcjonalny, czyli wylicza się go proporcjonalnie do czasu pracy, 1 jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Czy urlop przepada, jeśli się go wykorzysta?

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawa. Gdy to się nie stanie, urlop powinien być udzielony do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie ma też możliwości zastąpienia go ekwiwalentem. Prawo do urlopu ulega przedawnieniu po trzech lat od dnia, w którym powinien być on ostatecznie udzielony.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Gdzie na weekend poza miastem? Spędź miło czas z najbliższymi
 2. Gdzie w Polsce można pojechać na długi weekend? Najlepsze pomysły
 3. Gdzie są najbardziej romantyczne miejsca w Polsce? Można się tam oświadczyć
 4. Wniosek o urlop, kiedy i jak go złożyć? Banalnie proste!
 5. Gdzie jechać na urlop z niemowlakiem? Trzeba dopasować wakacje do dziecka
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News