Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? Wielu się myli

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? Wielu się myli Źródło: Wikipedia/Cezary Piwowarski

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? Wielu kierowców nie raz się nad tym zastanawia. Brak wiedzy na ten temat bardzo często bywa powodem wielu niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? To pytanie stawia sobie codziennie bardzo wielu kierowców. Okazuje się też, że jest to przyczyna wielu niezdanych egzaminów na prawo jazdy. W przepisach ruchu drogowego nietrudno się pogubić. Warto jednak zapamiętać kilka informacji, które pomogą uniknąć wypadku.

Tramwaje bywają zmorą kierowców. Największy problem pojawia się na skrzyżowaniach i rondach, gdzie tworzą się korki. Zdezorientowani kierowcy często nie potrafią zareagować prawidłowo. Wiele osób zawsze ustępuje tramwajom, ponieważ obawia się wypadku. Warto jednak zapamiętać, że są sytuacje, w kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa.

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa. Praktyczny przewodnik

Przepisy ruchu drogowego mówią o kilku sytuacjach drogowych, kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa. Tramwaj będzie musiał poczekać na skrzyżowaniu, na którym pierwszeństwo jest regulowane za pomocą znaków drogowych. Jeśli więc motorniczy porusza się drogą podporządkowaną, będzie musiał ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.

Podobna zasada będzie obowiązywała na rondach. Tramwaj, który wjeżdża na rondo, gdzie umieszczone są znaki drogowe, będzie musiał bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, kiedy tramwaj i samochód mają zielone światło, skręcający tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi jadącemu wprost. Tej zasady nie stosuje się w ruchu okrężnym.

Nie tylko skrzyżowania i ronda. Tramwaj musi ustąpić również w innych sytuacjach

Wielu kierowców samochodów osobowych zastanawia się nad innymi sytuacjami, kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa. Poza rondami i skrzyżowaniami, na których występują znaki drogowe, są jeszcze inne przypadki. Tramwaj będzie musiał ustąpić pierwszeństwa w momencie włączania się do ruchu. Dzieje się to przeważnie wtedy, gdy wyjeżdża z zajezdni.

Kierowcy bardzo często prewencyjnie ustępują pierwszeństwa tramwajom. Okazuje się, że nie jest to konieczne. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad i mieć nadzieję, że motorniczy tramwaju również będzie pamiętał o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. To jest podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze.

źródło: Moto

Następny artykuł