Kiedy Kamil Stoch zaczął skakać? Jest nagranie sprzed wielu lat

Kiedy Kamil Stoch zaczął skakać? Jest nagranie sprzed wielu lat Źródło: YouTube/PRO KONTAKT

Kiedy Kamil Stoch zaczął skakać? Jeszcze zanim zaczął osiągać seniorskie sukcesy można było przypuszczać, że mamy do czynienia z wielkim talentem. Istnieją nagrania pokazujące naszego mistrza u progu kariery.

Kiedy Kamil Stoch zaczął skakać? Źródła podają, że pierwsze skoki oddawał już w wieku czterech lat. Oczywiście nie były to profesjonalne obiekty, a skocznie budowane podczas zabaw z kolegami. Do pierwszego klubu - LKS Ząb - zapisał się jako ośmiolatek. Tam skupił się początkowo na treningach kombinacji norweskiej. Dla polskiego sportu dobrze się stało, że porzucił biegi i ostatecznie przekwalifikował się na skoczka.

Kamil Stoch kariera spełniona

W 1998 roku mały Kamil Stoch wziął udział w nieoficjalnych mistrzostwach świata dla dzieci w Garmisch-Partenkirchen. Regularnie brał udział w krajowych zawodach dla młodych adeptów skoków narciarskich. Stocha, jak chyba każdego małego sportowca, cechowała ambicja. Jako 12-latek przyznawał, że jego marzeniem jest olimpijski medal. To nagranie zna cała Polska.

- Chciałbym wystartować na Olimpiadzie, zdobyć medal. Ale na razie mam jeszcze czas - mówił rezolutnie chłopak, który właśnie skoczył na Wielkiej Krokwi w Zakopanem 128 metrów. Dla młodego zawodnika było to wielkie wydarzenie. Stoch dodał, że gdy usłyszał od trenera, iż będzie miał możliwość treningu na legendarnej polskiej skoczni, nie spał całą noc. 

- Czułem lekki strach, ale na górze. Na progu już zapomniałem o tremie, odbiłem, no i skoczyłem - opowiadał. To nagranie zna cała Polska. Nie było chyba stacji telewizyjnej, która go nie pokazywała, kiedy dorosły już Stoch spełnił marzenia i zdobył swoje pierwsze olimpijskie złoto na Igrzyskach w Soczi.

Istnieje jednak jeszcze jedno nagranie. Pochodzi z 2000 roku, jest to relacja z zawodów o Puchar Martina Schmitta w Zakopanem. Niemiecki skoczek był już wówczas mistrzem świata i zdobywcą Pucharu Świata, lecz były to jeszcze czasy sprzed jego legendarnej rywalizacji z Adamem Małyszem. W materiale oglądamy scenki z treningów młodych skoczków, urywki konkursu i wywiad z Kamilem, który zwyciężył, skacząc 105 metrów. 

- To jest ani nie łatwe, ani nie dużo trudne, to jest takie sobie. Po prostu przyjechać tu, zapiąć narty, wjechać na górę i skoczyć - mówi przyszły mistrz olimpijski, mistrz świata, triumfator Pucharu Świata i Turnieju Czterech Skoczni. Z takim nastawieniem od małego był skazany na sukcesy!

Źródło: Wikipedia, Sport.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News