Kiedy Bronisław Komorowski został prezydentem? Przypominamy

Kiedy Bronisław Komorowski został prezydentem? Przypominamy Źródło: youtube.com/ Telewizja Republika

Kiedy Bronisław Komorowski został prezydentem? Od jego zaprzysiężenia niedługo mija dziesięć lat. Jak wyglądała jego prezydentura? Opinie są podzielone, jednak polityk nie miał zbyt dobrej prasy.

Kiedy Bronisław Komorowski został prezydentem? Swoją karierę polityczną zaczął jeszcze w latach 90., kiedy pełnił funkcję dyrektora gabinetu w Urzędzie Rady Ministrów. 

Kilkukrotnie zdobywał mandat poselski, na początku roku 2000 był ministrem obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Wraz z kilkoma działaczami Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego związał się z Platformą Obywatelską  to właśnie z listy tego ugrupowania uzyskał mandat poselski do Sejmu czwartej kadencji. Od 2006 roku był wiceprzewodniczącym partii, a następnie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.

26 października 2005 roku został wybrany na wicemarszałka Sejmu, w trakcie swojej kadencji był jednym z bardziej aktywnych  oponentów wobec koalicji Prawa i Sprawiedliwości z Samoobroną.

W 2007 roku Bronisław Komorowski został wybrany na Marszałka Sejmu, tę funkcję pełnił do tragicznych wydarzeń z kwietnia 2010 roku. W Konstytucji RP zawarty jest artykuł dotyczący pełnienia obowiązków prezydenta przez Marszałka Sejmu w razie śmierci głowy państwa. Bronisław Komorowski na skutek śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił jego funkcję przez trzy miesiące.

Kiedy Bronisław Komorowski został prezydentem? Jego kadencja nie była zbyt owocna

Prezydentura Bronisława Komorowskiego trwała od 6 sierpnia 2010 do 2015 roku. Jego kadencja rozpoczęła się z chwilą złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Jego następcą jest oczywiście Andrzej Duda.

Jako prezydent nie miał zbyt dobrej prasy. Jak w liczbach przedstawiała się historia jego prezydentury? Bronisław Komorowski podpisał ponad 900 ustaw, 4 zawetował, a 12 skierował do Trybunału Konstytucyjnego, odbył też sto wizyt zagranicznych.

 - Według 30% respondentów najlepszym prezydentem był Aleksander Kwaśniewski; zdaniem 15% - Lech Kaczyński. 11% ankietowanych za najlepszego prezydenta uznało Lecha Wałęsę, 9% - Bronisława Komorowskiego, a 2% - Wojciecha Jaruzelskiego - podawała "Rzeczpospolita".

  1. Klaudia Halejcio: Taniec z gwiazdami był dla niej szansą. Jak z niej skorzystała?
  2. Paweł Krucz: Instagram, ojciec, rodzina. Kim jest aktor serialu Pierwsza Miłość?
  3. Za co Lech Wałęsa dostał Nagrodę Nobla? Przypominamy
  4. Prowadzący "Koło fortuny" ma piękną partnerkę. Kim jest żona gwiazdora?
  5. Anna Dymna - ile ma lat polska ikona? Mimo wieku wygląda świetnie
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News