Nie cichną echa sobotniego świętowania 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji święta narodowego w stolicy odbywało się wiele uroczystości, wydarzeń i manifestacji. Wśród nich od wielu już lat ma miejsce także Marsz Niepodległości.

Manifestacja organizowana jest przez środowiska narodowe. Zawsze przed zebraniem się ludzi na rondzie Dmowskiego w kościele pw. św. Barbary odbywa się msza. To w jej czasie doszło do gorszącego zdarzenia, które na Facebooku opisała jego uczestniczka, a także sprawczyni.

Wywlekli z kościoła za słowa… papieża

Pani Gabriela Lazarek postanowiła wziąć udział w mszy świętej zamówionej przez narodowców. Jej celem jednak nie było identyfikowanie się z którąkolwiek z organizacji obecnych w budowli.

– Byłam w kościele Św. Barbary na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie na mszy, gdzie z ambony ksiądz pozdrawiał i witał środowiska narodowców. […] Ksiądz mówił o potędze Kościoła Narodowego. Wspomniał, by nie zapominać o naukach JP II i nigdy się ich nie wypierać i nie wstydzić. Wtedy właśnie rozwinęłam ten oto transparent. Za moimi plecami na ścianie widniał wizerunek Jana Pawła II. Najpierw usiłowano mi go wyrwać, a później prawie przeczołgano, ciągnąc za ubrania, po posadzce kościoła, wołając „wynocha! Wynoś się stąd!” – napisała pani Lazarek na Facebooku.

Transparent, z którym weszła na mszę narodowców, zawierał cytat z wypowiedzi Jana Pawła II. Papież wygłosił ją 26 sierpnia 2001 w ramach rozważań przed modlitwą „Anioł Pański” w Castel Gandolfo.

– Rasizm to grzech, który stanowi wielką zniewagę Boga – głosi napis na transparencie pani Gabrieli.

Czy tak było naprawdę?

Trudno stwierdzić, czy opis wydarzenia zaangażowanej osobiście pani Gabrieli jest zgodny z prawdą. Jedno jest pewne, że do sytuacji z transparentem na pewno doszło. Potwierdził to na Twitterze jeden z najbardziej rozpoznawalnych członków Ruchu Narodowego – Krzysztof Bosak.

– Jest tak jak mówiłem wczoraj – pierwsza prowokacja za nami: właśnie jakaś idiotka z transparentem o rasizmie próbowała zakłócić trwającą Mszę świętą przed Marszem Niepodległości. Została wyprowadzona z kościoła – napisał Bosak.

fot. facebook.com/gabriela.lazarek.5
fot. twitter.com/krzysztofbosak

Gdzie pracował młody Bergoglio? Szokujące! 10 nieznanych faktów o papieżu Franciszku


Czy muzułmanie chcieli przerobić tę katedrę na meczet?

Zobacz również