Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?

Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe? Źródło: wikimedia.org/Julo

Kategorie wojskowe określają zdolność do czynnej służby wojskowej. Od 4 lutego do 26 kwietnia będzie trwała kwalifikacja wojskowa. Obejmie ona ponad 200 tysięcy osób, w dużej mierze są to mężczyźni, którzy urodzili się w 2000 roku. Ma ona na celu ustalenie ile osób jest zdolnych lub niezdolnych do służby wojskowej. Kto musi stawić się do Powiatowej Komisji Lekarskiej, by otrzymać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią wojskową?

Kategorie wojskowe - opis zdrowia i wykaz chorób

Kategorie wojskowe oraz powszechny obowiązek naboru do służby uległy zmianie po wejściu w życie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej w 2009 roku. Podpisana przez ówczesnego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawa przewiduje możliwość uregulowania stosunku do służby wojskowej poprzez automatyczne przeniesienie do rezerwy, czynna służba wojskowa w tym wypadku jest zbędna. W poszczególnych wypadkach na wniosek Rady Ministrów Prezydent RP może wznowić pobór. 

Wojskowa Komenda Uzupełnień nadal ocenia przydatność młodych mężczyzn do służby wojskowej, jednak nie dostają oni już powołania do zasadniczej służby wojskowej. To tak zwana kwalifikacja wojskowa i nie jest ona jednoznaczna z powołaniem do służby. 

W każdym powiecie powołana została Powiatowa Komisja Lekarska, która ma za zadanie orzeczenie zdolności do służby wojskowej osób, które się na nią stawiły.

Kto musi stawić się na komisji w tym roku? Przede wszystkim powinni się na nią zgłosić mężczyźni urodzeni w 2000 roku, również urodzeni w przedziale od 1995-1999, którzy nie posiadają do tej pory kategorii wojskowej. 

Przebieg kwalifikacji wojskowej obejmuje potwierdzenie tożsamości, rozmowę, czyli wywiad i badanie lekarskie.

 - Orzeczenie o zaliczeniu danej osoby do jednej z kategorii, właściwe komisje lekarskie wydają na podstawie badania lekarskiego fizycznej i psychicznej zdolności tej osoby do odpowiedniego rodzaju służby wojskowej, z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych, a w razie potrzeby również obserwacji szpitalnej - czytamy w ustawie.

Warto pamiętać, żeby zabrać wszelkie dokumenty lekarskie, którymi dysponujemy, by przedstawić je komisji dla lepszego rozpoznania.

Kategorie wojskowe - tabela

Kandydaci otrzymują wtedy orzeczenie lekarskie z poszczególną kategorią. Są cztery kategorie: A, B, D, E:

  • kategoria A - osoba, która jest zdolna do czynnej służby wojskowej. Kandydat jest nie tylko zdolny do służby wojskowej, ale  również do służby w obronie cywilnej oraz zastępczej, 
  • kategoria B - to czasowa niezdolność do czynnej służby, są to przede wszystkim ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które miną do dwudziestu czterech miesięcy od przeprowadzonego badania,
  • kategoria D - niezdolny do czynnej służby w czasie pokoju,
  • kategoria E - całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie wojny. Minister Obrony Narodowej określa między innymi wykaz chorób i ułomności, które składają się na orzeczenie kategorii niezdolności do służby.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia szeregowy w wojsku? Warto awansować
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Emerytury wojskowe niezgodnie z konstytucją? Jakie będą zmiany w świadczeniach?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Jak założyć własny ogródek warzywny? To naprawdę proste
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News