Ta pomyłka jeszcze długo będzie wspominana. Nie dopatrzono, żeby sprawdzić dokładnie, kto ma się znaleźć na historycznym muralu. Łomianki w szoku! 

Na murach osiedla Powstańców w Łomiankach pod Warszawą pojawiły się murale mające upamiętnić walczących w 1944 roku. Malunki przedstawiają wiele symboli Powstania Warszawskiego. Jest oczywiście miejsce dla pomnika Małego Powstańca oraz na znak słynnej „Kotwicy”.

Jednak kontrowersje wywołuje jedna z przedstawionych scen na rogu ulic: Jedności Robotniczej i Warszawskiej. Zwrócił na nią uwagę jeden z internautów: Malujący zrobił fatalną pomyłkę, oto oryginalne zdjęcie, przedstawiające… kryminalistów z oddziałów Dirlewangera.

ZOBACZ TAKŻE: Ambasada Niemiec skomentowała Powstanie Warszawskie…

Piotr Weldon, mieszkaniec Warszawy napisał na swoim koncie na Facebooku następujący komentarz do muralu: Lepsze to niż maziaje kibiców „wychwalających” drużyny przeciwnej. Szkoda, że wychwala inną drużynę.

I to jest niestety prawda. Na muralu przedstawiono scenę walki dirlewangerowców na ul. Focha w stolicy. Grupa SS-manów miała za zadanie stłumić okrutnie powstańców. Ludzie Dirlenwangera odpowiadają za rzeź Woli. Hitlerowscy zbrodniarze mordowali zarówno mężczyzn, jak i kobiety z dziećmi. Do tego odpowiadają za śmierć pacjentów wolskich szpitali. Oprócz tego stoją za ogromnymi grabieżami i gwałtami. Szacunki historyków mówią o 60 tys. zabitych polskich obywateli.

ZOBACZ TAKŻE: Gibson i Eastwood zrobią film o Powstaniu Warszawskim…

Przeprosiny Zarządu osiedla

Zarząd osiedla Powstańców postanowił przeprosić zarówno mieszkańców osiedla, jak i wszystkich ludzi dotkniętych wykorzystaniem niewłaściwego zdjęcia.

Jak napisał w komunikacie Paweł Słupski-Kartaczowski, przewodniczący Zarządu Osiedla celem zarówno zarządu jak i mieszkańców osiedla było zadbanie o wspólną przestrzeń. Tematyka upamiętnienia miała nawiązywać do wydarzeń z Powstania Warszawskiego. Jednak według przewodniczącego „Artysta, któremu zlecono wykonanie w tym miejscu dekoracji, postąpił w naszej ocenie zbyt lekkomyślnie”. Słupski-Kartaczowski podziękował także wszystkim ludziom, którzy zwrócili dokładną uwagę na mural.

Pokazano też miejsce z usuniętym fragmentem malowidła.

screen Facebook/Piotr Weldon
screen foto/ www.łomianki.pl

Sztuczna mgła, bomba i sabotaż - popularne teorie spiskowe o Smoleńsku [ZDJĘCIA]

Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

Źródło: wawalove.pl, www.lomianki.pl