Przełom w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej? Badania Brytyjczyków wstrząsnęły polską komisją

Przełom w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej? Badania Brytyjczyków wstrząsnęły polską komisją Źródło: Wikimedia Commons (Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

Katastrofa smoleńska, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, została powszechnie uznana za lotniczy wypadek. Tzw. podkomisja smoleńska wciąż bada jednak sprawę, próbując udowodnić, że na pokładzie samolotu doszło do wybuchu. Badania przeprowadzone przez brytyjskich ekspertów mogą rzucić nowe światło na całe śledztwo.

Katastrofa smoleńska wstrząsnęła światową opinią publiczną już prawie 9 lat temu. Pomimo upływu czasu, wypadek rządowego samolotu wciąż wzbudza ogromne kontrowersje, szczególnie ze względu na pracę tzw. podkomisji smoleńskiej. Jej członkowie od miesięcy przekonują bowiem, że na pokładzie maszyny doszło tak naprawdę do wybuchów, co czyniłoby katastrofę zamachem.

Katastrofa smoleńska w całkowicie nowym świetle

Wiceszef podkomisji, dr Kazimierz Nowaczyk udzielił w ostatnim czasie naprawdę zaskakującego wywiadu dla "Gazety Polskiej Codziennie". Ekspert odniósł się bezpośrednio do wyników badań, które zostały przeprowadzone przez specjalistów z Forensic Explosives Laboratory (FEL). Instytucja ta podlega brytyjskiemu ministerstwu obrony, co ma oczywiście dodatkowo podnosić jej wiarygodność.

Jak przekazali eksperci z Wysp, na szczątkach wraku tupolewa, które do nich trafiły, znajdowały się substancje używane do produkcji materiałów wybuchowych. Według Nowaczyka odnaleziono je między innymi na lewym skrzydle maszyny.

- Badania przeprowadzone przez angielskich ekspertów specjalizujących się w badaniach kryminalistycznych związanych z materiałami wybuchowymi potwierdziły nasze wcześniejsze hipotezy. (...) Nasze wcześniejsze ustalenia, przesłane prokuraturze w czerwcu 2018 r., były słuszne - powiedział wiceszef podkomisji w zadziwiającym wywiadzie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zadziwiające odkrycie brytyjskich specjalistów okaże się przełomem?

Jak stwierdził Nowaczyk, szokujące odkrycia miały zostać dokonane dzięki przeprowadzeniu serii badań, na które nikt się wcześniej nie zdecydował. Brytyjczycy przebadali już prawie dwieście próbek, a na większości z nich znaleziono ponoć śladowe ilości trotylu oraz innych, podobnych substancji.

Wielu komentatorów politycznych zastanawia się dziś, czy odkrycie ekspertów z Wysp nie wpłynie przełomowo na całe śledztwo smoleńskie. Niektórzy przypominają, że już wkrótce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a później - także krajowego. Jak twierdzą liczni wyborcy, nagłe ujawnienie podobnych faktów, dyskredytujące przy okazji Platformę Obywatelską, może wpłynąć bardzo pozytywnie na wynik osiągnięty przez Prawo i Sprawiedliwość. Wszystkie te wnioski pozostają jednak na razie oczywiście jedynie w sferze domysłów i przypuszczeń.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Największa gwiazda Polsatu w Playboyu. Tego ciała pragną Polacy i zazdroszczą Polki
  2. Agnieszka Chylińska pokazała PRZERAŻAJĄCO chude nogi. Fani boją się o jej życie!
  3. Zdjęcie Dody zmywającej naczynia to prawdziwy hit. Zobaczcie koniecznie, jak to robi
  4. Z kim w końcu jest Wiśniewski?! Pojawiła się kolejna dziewczyna
  5. Lech Wałęsa ostrzega przed inwazją UFO. "Przetną nas na pół, ziemia się zwinie"
  6. Czy ona słyszy, co mówi? Beata Szydło pogrąża się w programie na żywo

Źródło: naTemat

Następny artykuł