PRZEŁOM. Polska delegacja jedzie do Smoleńska, finał śledztwa

PRZEŁOM. Polska delegacja jedzie do Smoleńska, finał śledztwa

Katastrofa smoleńska to od 8 lat gorący temat na ustach wszystkich Polaków. Teraz w końcu mamy szansę na prawdziwy przełom w śledztwie. Rosyjski Komitet Śledczy wyraził zgodę na oględziny wraku przez polskich prokuratorów.

Takiego obrotu spraw nie spodziewał się prawdopodobnie nikt w polskim rządzie. Od wielu lat politycy obozu rządzącego postulują przejęcie wraku prezydenckiego Tu-154, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Dotąd się to nie udało. Rosjanie ponadto nie wyrażali dotąd woli, by polscy śledczy mogli wrak zbadać na miejscu. Wprawdzie w oficjalnych wypowiedziach regularnie padały takie deklaracje - obiecywał to m.in. prezydent Władimir Putin - dotychczas jednak, prócz pierwszych oględzin na samym początku śledztwa, nie doszło do następnych.

Katastrofa smoleńska: przełom w śledztwie

Podkomisja smoleńska kierowana przez Antoniego Macierewicza uważa, że poprzednio przeprowadzone oględziny oraz dane na temat wraku pochodzące od rosyjskich prokuratorów są niewystarczające. Unieważniono raport komisji Millera na temat przyczyn katastrofy, zaś podkomisja opracowuje nowy, własny raport. Prócz działań komisji Macierewicza, osobno trwa w Polsce śledztwo w sprawie Katastrofy Smoleńskiej. Nie może się ono zakończyć, bowiem główny dowód w sprawie - wrak tupolewa - wciąż znajduje się w Rosji. Teraz może nastąpić przełom i jest nadzieja, że śledztwo wreszcie się zakończy. Między Rosją a Polską trwają rozmowy w sprawie przyjazdu polskich prokuratorów i ekspertów do Rosji, aby przeprowadzić oficjalne oględziny wraku. Dzięki przeprowadzonym na miejscu oględzinom może udać się wreszcie zakończyć śledztwo i ostatecznie ustalić przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Kolejny ukłon w stronę Polski

To kolejny ukłon w stronę Polski ze strony Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Katastrofa smoleńska pochłonęła 96 ofiar, zaś wśród nich znalazła się także legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz. Jej wnuk niedawno otrzymał w rosyjskim śledztwie status pokrzywdzonego, a tym samym uzyskał dostęp do materiału dowodowego w tamtejszym śledztwie. Wiele wskazuje na to, że Rosja powoli skłania się ku temu, by sprawa smoleńska została ostatecznie rozwiązana.

PRZECZYTAJ: Przełomowa decyzja Rosji ws. Smoleńska! PiS nie dowierza

PRZECZYTAJ: Dziennikarz wyjechał z Polski, teraz mówi głośno: W Smoleńsku był zamach, następny będzie Sejm

SMOLEŃSK: BESTIA! Żywcem zakopał 7 szczeniaków. Koniec historii jest NIEZWYKŁY

smoleńsk fot. wikipedia.org smoleńsk fot. wikipedia.org Raport o katastrofie smoleńskiej Fot. Wikimedia Commons
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News