Prawomocny wyrok ws. Smoleńska. Polska naruszyła prawo

Prawomocny wyrok ws. Smoleńska. Polska naruszyła prawo Źródło: yt/Telewizja Republika

Katastrofa smoleńska zebrała żniwo. Śmierć wielu wybitnych polityków i społeczników wciąż budzi ogromne emocje wśród rodzin ofiar. Dwie wdowy postanowiły zawalczyć o sprawiedliwy wyrok w sprawie ekshumacji. Jest wyrok, Polska naruszyła prawo.

Katastrofa smoleńska wciąż pozostawiła po sobie ogromny ból. Rodziny, które musiały się pogodzić ze stratą bliskich. Małgorzata Rybicka i Ewa Solska - wdowy po Adamie Rybickim i Leszku Solskim nie zgadzały się na ekshumację zwłok. Komisja, która chciała prześledzić kulisy rozbicia samolotu postanowiła jej dokonać. Polska złamała tym samym prawo.

Sprawa wokół ekshumacji zwłok zmarłych polityków. Katastrofa smoleńska wciąż nie znika z nagłówków gazet

Małgorzata Rybicka i Ewa Solska nie zgadzały się na ekshumację zwłok swoich mężów. Komisja jej dokonała, a wdowy postanowiły sprawę zgłosić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - Gdyby Polska odwołała się od wyroku, który zapadł 20 września ubiegłego roku przed ETPCz w Strasburgu, nie zyskałby on statusu prawomocnego - powiedział mecenas Tomasz Snarski. Mężczyzna pomagał kobietom i prowadził im sprawę. We wrześniu padł wyrok. Polska złamała artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka. - Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego - brzmi artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka. Kobiety sprawę wygrały i teraz budżet państwa musi im wypłacić 16 tysięcy euro zadośćuczynienia.

Ekshumacja w atmosferze strajków. Czemu komisja ponownie badała zwłoki?

W październiku 2016 roku komisja i prokurator prowadzący sprawę szczegółów katastrofy smoleńskiej zapowiedział, że będzie chciał ekshumować zwłoki. Argumentem była próba autopsji ciał. 83 ciała miały zostać poddane ekshumacji, 9 z nich zostało ekshumowanych wcześniej. Cztery z ciał rodziny postanowiły skremować.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Leszek Solski był polskim działaczem Rodzin Katyńskich. To właśnie w Katyniu zostali zamordowani jego najbliżsi. 10 kwietnia 2010 roku miał odwiedzić grób rodziny i brać udział w uroczystych obchodach, wspominając pomordowanych. Arkadiusz Rybicki był polskim politykiem i posłem V i VI kadencji. W latach 80-tych zaangażował się w działania "Solidarności". W czasie stanu wojennego został internowany do Strzablinka. Był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego. Był autorem scenariuszy filmów dokumentalnych. Po śmierci został odznaczony.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nigdy byście się nie domyślili! Wiek Barbary Kurdej-Szatan to totalne zaskoczenie
  2. Szokujące wyznanie Czytelnika: "Ta jędza wrobiła mnie w DZIECKO! Nie zapłacę ani grosza"
  3. Tajna współpraca Macierewicza z Rydzykiem? Kaczyński w opałach
  4. Gdzie mieszka Macierewicz? Wyciekły najpilniej strzeżone informacje o byłym ministrze
  5. Błaszczak ustąpił Macierewiczowi! Wyborcy przecierają oczy ze zdumienia
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News