Katastrofa Smoleńska: Co ukrywa PiS? Odmawiają odpowiedzi na pytania

Katastrofa Smoleńska: Co ukrywa PiS? Odmawiają odpowiedzi na pytania Źródło: Fot. YouTube/Sky News

Katastrofa smoleńska, choć wydarzyła się ponad 8 lat temu, wciąż stanowi jeden z najważniejszych tematów debaty publicznej w Polsce. Niedawno pojawiły się podejrzenia, że rząd PiS próbuje ukrywać związane z nią informacje. Jak podaje "Rzeczpospolita", władze po prostu unikają odpowiedzi na poselskie pytania.

Katastrofa smoleńska, która 10 kwietnia 2010 roku pochłonęła 96 ofiar - najważniejszych osób w państwie na czele z prezydentem RP i generalicją Wojska Polskiego do dziś budzi ogromne emocje. Choć nie ma już miesięcznic, to tragedia nadal stanowi ważny punkt politycznej walki. Prowadzona przez Antoniego Macierewicza komisja nadal walczy o udowodnienie teorii o zamachu, a opozycja walczy przeciw rozpowszechnianiu jej zdaniem fałszywych informacji. Konflikt trwa, a ostatecznej wersji wydarzeń ze smoleńskiego lotniska nadal nie znamy. Jak się okazuje w udzielaniu informacji na ten temat, nie radzi sobie nawet rząd PiS, którego jednym z głównych celów jest... uzyskanie informacji na temat katastrofy smoleńskiej. O co więc chodzi?

Katastrofa smoleńska tematem tabu?

Do tej pory najlepszym sposobem uzyskiwania informacji od władz przez posłów było składanie interpelacji. Okazało się jednak, że podczas obecnej kadencji Sejmu stało się to po prostu nieopłacalne. Wszystko dlatego, że ministrowie najzwyczajniej nie odpowiadają lub robią to ze sporo ponad rocznym opóźnieniem. Oznacza to, że zarazem łamią prawo, gdyż na interpelację poselską odpowiedzieć należy w ciągu maksymalnie 21 dni. Do tej pory liczba złożonych przez parlamentarzystów zapytań osiągnęła aż 25 tys. Według informacji, które uzyskała "Rzeczpospolita" odpowiedzi nie doczekało się około 700 z nich. Według dziennika znaczna część tych interpelacji dotyczy właśnie katastrofy smoleńskiej, a wywiązywania się ze swoich obowiązków unika najczęściej Ministerstwo Obrony Narodowej, które jest odpowiedzialne za toczące się śledztwo. - Do niedawna dostęp do informacji przez posłów był czymś świętym. 99 proc. utajnienia informacji jest po stronie rządzących - mówi Cezary Tomczyk z PO.

Co ukrywa rząd PiS?

To pytanie ma kluczowe znaczenie w całej sprawie olewania interpelacji przez władze. Aura tajemniczości nie jest jednak zarezerwowana tylko dla katastrofy smoleńskiej. Podobnie było przy okazji wypadku Beaty Szydło czy pobytu w szpitalu Jarosława Kaczyńskiego. Teraz chodzi jednak o sprawę najwyższej wagi, a nie kolano prezesa PiS. Poznanie losu polskiej delegacji do Rosji jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed rządem PiS i każdym jego następcą.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Wpadka kandydatki do wyborów! Uciekła, wszyscy stanęli jak wryci
  2. Polacy nie dostaną 500 plus? Będzie masowy protest w MOPS-ach
  3. Morawiecki publicznie zataił prawdę?! W tle dziesiątki samobójstw
źródło: wp.pl Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News