Po 9 latach Rosjanie wskazali winnego katastrofy smoleńskiej

Po 9 latach Rosjanie wskazali winnego katastrofy smoleńskiej Źródło: .

Katastrofa smoleńska od lat wzbudza ogromne kontrowersje. Rosyjska prokuratura publicznie ogłosiła wyniki trwającego 9 lat śledztwa. Wyniki ekspertyzy mogą niektórych naprawdę zdziwić.

Katastrofa smoleńska już od 9 lat pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w historii Polski. Przez długi czas nie były w pełni wyjaśnione przyczyny katastrofy, przez co wciąż toczyły się dyskusje na jej temat. Teraz rosyjscy śledczy uważają, że wiedzą, kto doprowadził do tragedii.

Katastrofa smoleńska według strony rosyjskiej była spowodowana przez pilotów

Długo trzeba było czekać na oficjalne ogłoszenie wyników ekspertyzy, ale finalnie do nich doszło. Według rosyjskiej prokuratury winnymi katastrofy byli piloci samolotu Tu-154. Z materiałów dowodowych wynika, że podczas lądowania w fatalnych warunkach, piloci naruszyli procedury i tym samym są winni tragedii.

Śledztwo, które pozwoliło na ogłoszenie wyników, było prowadzone w porozumieniu ze stroną polską. Przy oględzinach wraku obecnych było siedmiu polskich prokuratorów oraz przedstawicieli żandarmerii wojskowej

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polscy śledczy otrzymali dostęp do wraku samolotu

Przez długi czas był problem z dostępem do wraku samolotu, do którego polscy śledczy nie otrzymali od Rosji dostępu. Oględziny polskiej strony odbyły się rok temu. Ostatnie zaś 27 maja 2019 roku, kiedy prokuratorzy z Polski otrzymali dostęp do tego, co zostało z Tu-154. Polacy badali elementy konstrukcyjne samolotu oraz agregaty - ostatecznie skończyli oględziny 1 czerwca.

Nad wrakiem w pocie czoła pracowali rosyjscy kryminolodzy. Po zakończeniu badań eksperckich przekazali wszystkie wyniki stronie polskiej. Samolot był badany w hangarze na lotnisku w Smoleńsku północnym. Polska strona zabiegała o sprowadzenie wraku do kraju. Rosja jednak wstrzymywała się od tego, tłumacząc, że nie mogą oddać wraku, kiedy trwa śledztwo, bo wrak samolotu jest dowodem rzeczowym.

Już wkrótce na stronie pojawi się oświadczenie polskiej Prokuratury Krajowej, która dementuje rosyjskie informacje. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska pokazała partnera. Fani OSŁUPIELI wiedząc kim jest
  2. Emerytura Henryki Krzywonos jest GIGANTYCZNA! Legenda Solidarności opływa w bogactwo. Zdębiejecie na widok tych kwot!
  3. W kilkanaście minut duże polskie miasto zostało zupełnie zalane. Kolejne obszary Polski zagrożone potężnymi nawałnicami
  4. Urodziła pięcioro dzieci. Niestety, do domu wróciło z nią tylko jedno
  5. Światowe media obiegła wstrząsająca wiadomość. Nie żyje legendarny gwiazdor, odszedł nieoczekiwanie w nocy

Źródło: rmf24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News