Kasztany nie są powszechnie znane ze swoich właściwości leczniczych. Uchodzą w naszej świadomości przede wszystkim jako piękny okaz jesieni, wydobywany z zielonkawej i ostrej skórki. Zobaczcie dlaczego warto się w wolnej chwili zdecydować się na ich zbieranie.

Kasztany stosuje się do produkcji kosmetyków i środków leczniczych. Jak wskazuje portal poradnikzdrowie.pl „prawie każda część tego drzewa” posiada cenne dla ludzkiego zdrowia substancje.

Rzadko spotykane w Polsce owoce kasztana jadalnego można jeść na surowo, ale i po przypieczeniu w piekarniku lub ugotowaniu w wodzie. Zawierają istny kocioł witamin: B, E i K, wapno, magnez, potas, fosfor, żelazo, lecytynę. Można je jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej – pieczone na żarze, w warunkach domowych w piekarniku lub gotowane w wodzie.

Kasztany na wiele dolegliwości

Przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny patrzą na kasztany nie tyle przez pryzmat typowego owocu. Cenią przede wszystkim kwiaty i korę kasztanowca, w mniejszym stopniu zaś liście tej rośliny.

Szczęśliwi z właściwości kasztana mogą być wszyscy narażeni na zakrzepy krwi. Dzięki zawartości escyny i flawonoidów kasztanowiec opóźnia krzepnięcie krwi. Całościowo poprawia się krążenie i ukrwienie, również skóry. Stąd leki z kasztanowca wskazane są tez przy leczeniu hemoroidów, czy zakrzepowego zapalenia żył.

Na obrzęki, szybsze krążenie krwi, trawienie, pielęgnację twarzy

Substancje z rośliny przeciwdziałają obrzękom – zaleca się je przy tzw. „ciężkich nogach” i wszystkim, którzy znaczną część dnia i życia spędzają na siedząco. Kasztan pomoże również na krwiaka i odmrożenia.

– Robienie okładów z naparów lub odwarów z kory, kwiatów albo liści poprawia krążenie krwi w skórze, przyśpiesza wchłanianie się krwiaków – czytamy na poradnikzdrowie.pl.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

TYCH rzeczy nie jedz na śniadanie! [ZDJĘCIA]

Wyciągi z kasztanowca sprawdzają się też jako składniki kremów i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Zadowoleni będą zarówno ludzie z cerą skłonną do tworzenia się naczynek, dojrzałą, czy wiotczejącą.

Na tym nie koniec prozdrowotnych właściwości kasztanów. Garbniki kasztanowca pozytywnie wpływają na działanie przewodu pokarmowego. Przy problemach z trawieniem, czy lekkim zatruciu opcją na ratunek może być zatem napar z kwiatów lub liści kasztanowca z domowej apteczki.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Import leczniczego oleju z konopi to w Polsce zbrodnia. 15 lat więzienia dla lidera Wolnych Konopi?
  2. O tym w aptece nie mówią. Domowy syrop z buraka lepszy od antybiotyków
  3. REWOLUCJA! W Polsce będzie dostępna lecznicza marihuana! Tylko jedna partia ma uwagi…

Jedzenie TYCH rzeczy uchroni cię przed zawałem!


źródło: poradnikzdrowie.pl

Zobacz również