We wtorek strona ormiańska oraz azerska doszły do porozumienia w sprawie zawieszenia ognia w strefie konfliktu w Górskim Karabachu. Powyższą informację potwierdził minister obrony nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Senor Asratyan.

Porozumienie w sprawie zawieszenia ognia zostało osiągnięte dzisiaj o godzinie 12.00 (10.00 czasu polskiego), powoli rozpoczyna się proces negocjacyjny” – powiedział Asratyan.

Głos w tej kwestii zabrał również sekretarz prasowy prezydenta Republiki Górskiego Karabachu David Babayan, który oznajmił dziennikarzom, że „sytuacja się ustabilizowała”. „Należy czekać na dalszy rozwój zdarzeń” – dodał sekretarz.

Sytuacja w Karabachu zaostrzyła się w nocy z 1 na 2 kwietna. Właśnie wtedy rozpoczęły się działania wojenne z użyciem lotnictwa oraz artylerii. Zwaśnione strony oskarżały siebie wzajemnie o naruszenie poprzednich warunków rozejmu, w mediach pojawiały się sprzeczne dane o sytuacji na froncie oraz o stratach po obydwu stronach.

Jeszcze w poniedziałek służba prasowa Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu poinformowała opinię publiczną o tym, że minister obrony narodowej Zakir Hasanow nakazał postawić wszystkie azerskie wojska w stan gotowości oraz przygotować je do uderzenia na stolicę Karabachu. Powodem mobilizacji miały być ataki na azerską ludność cywilną dokonywane przez Ormian.

Józef Gawron

źródło: Interfax

...

Zobacz również