Polacy popierają karę śmierci? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Polacy popierają karę śmierci? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń Źródło: pixabay/servicelinket

Kara śmierci to temat, który powoduje ogromne kontrowersje i rozbudza wiele dyskusji. W Polsce ostatni wyrok śmierci został wykonany w 1988 roku. Najnowszy sondaż jasno pokazuje zdanie Polaków w sprawie przywrócenia tej kary.

Kara śmierci dzieli społeczeństwo od dłuższego czasu. Ma wielu zwolenników, jak i przeciwników, którzy wytaczają różne argumenty. Ostatnio sprawa bestialskiego morderstwa 10-latki wstrząsnęła opinią publiczną. Przy jej okazji wrócił temat kary śmierci w Polsce. Sondaże nie pozostawiają złudzeń.

Kara śmierci za najcięższe przestępstwa w Polsce dzieli społeczeństwo. Niejednoznaczne opinie

Ankietę na temat karania w Polsce poprzez śmierć przeprowadził Polsat News, przy okazji wiadomości o morderstwie 10-latki. Na temat sprawy wypowiedział się także Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości ubolewał, że nie będzie miał możliwości ukarania mordercy karą bezwzględnego dożywocia, która ma dopiero wejść w życie. 

- Na pewno będziemy domagać się kary dożywocia z możliwością ograniczenia warunkowego przedterminowego zwolnienia, bo takie tylko możliwości daje dzisiejszy kodeks karny - mówił Zbigniew Ziobro.

Nowy przepis był przez wielu krytykowany, w tym przez papieża Franciszka, który nazwał go "ukrytą karą śmierci". Jak jednak wynika z nowego sondażu Polsatu - Polacy chcieliby ostrzejszej kary. 

Ponad 75% głosujących w ankiecie, zadeklarowało się, że chce przywrócenia kary śmierci za najcięższe przestępstwa w Polsce, czyli ponad 3/4 z blisko 2500 głosujących. Na ten temat rozpętała się dyskusja w komentarzach pod ankietą.

-  Pora skończyć z liberalizmem i przywrócić karę śmierci dla morderców-degeneratów. Niech sobie Unia Europejska bulgoce z niezadowolenia - napisał jeden z komentujących.

- W tak jasnej sprawie, bez cienia wątpliwości, kto był zbrodniarzem, kara śmierci powinna być przywrócona - pisze jeden użytkownik.

- Kara śmierci? Nie. Zamknijcie go w celi z recydywą. Z takimi najgorszymi - skomentował internauta.

Dawne sondaże na temat kary śmierci. Czy coś się zmieniło?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

W 2017 roku SW Reasearch przeprowadziło badanie, w którym zapytano o zdanie Polaków na temat kary śmierci za najcięższe przestępstwa. Okazało się, że 45,3% było za, 34,7% przeciwnych i 20% stwierdziło, że nie ma zdania. Za wprowadzeniem kary byli głównie mężczyźni (50% całej próby badawczej). Przeciwko karze byli starsi respondenci.

Jak tłumaczyła przedstawicielka Amnesty International, poparcie dla kary śmierci wynika z kilku ważnych czynników społecznych. Aleksandra Zielińska stwierdziła, że powodem jest niski poziom wiedzy.

- W atmosferze strachu przed prawdziwymi lub wykreowanymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa kraju, ludzie są częściej skłonni wyrażać poparcie dla kary śmierci. Błędny jest jednak pojawiający się w debacie publicznej argument o skuteczności kary śmierci w odstraszaniu od popełniania ciężkich przestępstw - stwierdziła ekspertka.

  1. "Od niego wszystko się zaczęło". Polsat przekazał Polakom smutne informacje. Nie żyje Zbigniew Nowek
  2. Media tego nie zauważyły. Niesamowite zachowanie syna Wiśniewskiego za kulisami festiwalu w Opolu
  3. Aneta wstydzi się pokazywać z otyłą córką. "To nie moja wina"
  4. Iwona zorganizowała kultowe wiejskie wesele. Od przyjaciół z miasta usłyszała tak przykre słowa, że aż boli na samą myśl 

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu