Kandydatka PiS przepadła. Odwrócili się od niej koledzy z partii
Mateusz Wysokiński - 4 Października 2018

Kandydatka PiS przepadła. Odwrócili się od niej koledzy z partii

Rzecznik Praw Dziecka nie zostanie wybrany! Przeciw kandydaturze na to stanowisko byli nawet koledzy z partii. Teraz, w zgodzie z przepisami prawa trzeba będzie wybierać raz jeszcze.

Jak się okazuje, koledzy z partii także potrafią wbić nóż w plecy, o czym brutalnie przekonała się niedoszła Rzecznik Praw Dziecka. Argumenty, jakie stały przeciwko tej kandydaturze były jednak naprawdę konkretne.

Kontrowersyjna Kandydatura

Osobą, która miała piastować prestiżowe stanowisko była Agnieszka Dudzińska. Była wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także działaczka stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci. Przez długi czas wydawała się idealnym kandydatem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jak się jednak okazało, do czasu.Agnieszka Dudzińska zniesmaczyła swoich kolegów jedną, ale bardzo kontrowersyjną wypowiedzią. W wywiadzie dla mediów kobieta wypowiedziała się w kontekście osób niepełnosprawnych. To, co powiedziała, wstrząsnęło posłami z poselskiej ławy: - Nie wiem tu należałoby postulować eutanazję, jeżeli nas nie stać, aby tych ludzi wspierać - skomentowała Dudzińska. Oprócz wszystkich głosów sprzeciwu ze strony opozycji także czterech parlamentarzystów PiS zdecydowało się zagłosować przeciwko Dudzińskiej (Piotr Naimski, Anna Sobecka, Halina Szydełko i Michał Wojtkiewicz), a dziewięciu wstrzymało się od głosu (Jacek Bogucki, Krzysztof Głuchowski, Piotr Kaleta, Joanna Lichocka, Bogdan Rzońca, Andrzej Smirnow, Andrzej Sośnierz, Jan Szewczak, Jan Szyszko). 39 członków klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (w tym między innymi sam Jarosław Kaczyński, czy Zbigniew Ziobro) nie stawiło się nawet na głosowaniu.

Co dalej z Rzecznikiem Praw Dziecka?

Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński powiedział, że w związku z niepowodzeniem kandydatury Agnieszki Dudzińskiej powstała konieczność przeprowadzenia ponownych wyborów w zgodzie z przepisami prawa.

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca. Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r., zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka pełni on obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
januszko2Ku pamięci: Straciliśmy ich pod Smoleńskiem [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Opinia mediów

Przedstawiciele mediów wyrażają zdziwienie, że Agnieszka Dudzińska tak długo była lansowana przez środowiska PiS na rzecznika. Dla partii, której wizerunkowo zależy na utrzymywaniu wizerunku obrońców prawa do życia, a także wyznającej tradycyjne, katolickie wartości, deklaracje kobiety mogłyby być obiektem ataków ze strony opozycji. Podsumowując wyniki głosowania, w wyborach Rzecznika Praw Dziecka wzięło 398 posłów. Większość bezwzględna konieczna do wyboru wynosiła 200 głosów. Kandydaturę Dudzińskiej, którą zgłosili posłowie PiS, poparło 194 posłów, 192 było przeciw a dwanaście osób wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 62 posłów.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Popularny piosenkarz zaatakował Andrzeja Dudę. „Jego dni są już policzone”
  2. Nie żyje prokurator, który zajmował się katastrofą smoleńską. Tragiczna śmierć
  3. Średnia pensja krajowa to mit. Szokujące wyniki raportu
Maciej StuhrNa celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News