Już wkrótce miliony Polaków otrzymają listy z niezwykle istotnymi informacjami. To efekt jednej z najgłośniejszych zmian Prawa i Sprawiedliwości – obniżenia wieku emerytalnego.

Jako że 1 października wiek emerytalny w Polsce ostanie oficjalnie obniżony, tysiące obywateli otrzymają listy z niezwykle istotnymi informacjami na temat swoich świadczeń wysłane przez ZUS. Szczególnie będzie to dotyczyło osób, które już teraz pobierają emeryturę pomostową, czy też rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Po wejściu w życie reformy wszystkie osoby korzystające obecnie z różnego rodzaju finansowań będą mogły niezmiennie je zachować. Warto jednak sprawdzić, czy przejście na emeryturę po prostu bardziej się nie opłaci. Głównie z tej przyczyny przeczytanie listu od ZUS będzie w najbliższej przyszłości istotnym obowiązkiem wielu Polaków.

Jeśli dana osoba zdecyduje się na przejście na emeryturę zgodnie z nowymi wytycznymi, będzie mogła oficjalnie wystąpić o świadczenie. Od 1 lipca we wszystkich siedzibach ZUS skorzystać można z pomocy doradcy, który obliczy wysokość przyszłego świadczenia oraz wyrazi swoją opinię na temat opłacalności możliwych kroków.

Niektórzy bowiem nie zrezygnują z rent, czy świadczeń kompensacyjnych, gdyż będą one po prostu wyższe niż sama emerytura. Przed podjęciem decyzji warto więc zapoznać się z listem od ZUS oraz skorzystać z wiedzy upoważnionych do udzielania istotnych informacji osób.

Zobacz również

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w&t=12s