Narodowy Bank Polski przygotował dla Polaków wyjątkową niespodziankę. Właśnie dziś, 21 sierpnia, do obiegu wchodzi nowy banknot, który ma być upamiętnieniem wydarzenia sprzed 300 lat. To już dziewiąty banknot kolekcjonerski wydany przez NBP.

Banknot o wartości 20 złotych, który w poniedziałek wchodzi do obiegu, ma upamiętniać 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak mówi ojciec Stanisław Jan Rudziński, który jest kustoszem Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, emisja tego banknotu to podkreślenie szczególnego statusu, jaki ma Matka Boska w Polsce.

– Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim narodzie specjalny status – jest Matką, Obrończynią, Królową. Odnotował to już Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”, nazywając Bogarodzicę Najdostojniejszą Królową świata i naszą – podaje Rudziński.

Do koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej doszło w 1717 roku, a ostateczną decyzję o jej przeprowadzeniu podjął papież Klemens XI. Na jego polecenie koronacji dokonał biskup chełmski, Krzysztof Szembek. Była to pierwsza koronacja obrazu Maryi poza Rzymem i Italią.

Na banknocie widnieją m.in. korony ofiarowane przez papieża do koronacji, monogram maryjny, czy motywy wici roślinnej z barokowej ramy obrazu. Na odwrocie umieszczona jest natomiast rycina przedstawiająca koronację obrazu. Całość zaprojektowała Justyna Kopecka. Banknot można nabyć za 60 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i w internetowym sklepie Kolekcjoner.

źródło: nbp.pl
źródło: nbp.pl

źródło: telewizjarepublika.pl