Prawica w żałobie. Nie żyje kandydat na prezydenta

Prawica w żałobie. Nie żyje kandydat na prezydenta

John McCain zmarł wczoraj w wieku 81 lat. Był amerykańskim senatorem i bohaterem wojennym. "Zmarł na swoich własnych warunkach, otoczony ludźmi, których kochał" - oświadczyła jego żona Cindy McCain.

John McCain od roku walczył z nowotworem mózgu. Senator zmarł dzień po rezygnacji z leczenia raka. O jego decyzji przesądził nieubłagany postęp choroby i wiek senatora. McCain w przyszłym tygodniu ukończyłby 82 lata.

John McCain nie żyje

Byłam z ojcem do końca jego dni - tak jak on był ze mną od początku mego życia. W ciągu tych 33 lat wychował mnie, uczył, poprawiał, pocieszał, zachęcał i wspierał we wszystkim. Kochał mnie, kochałam jego. Nauczył mnie, jak żyć. Dzięki jego miłości i trosce z dziewczynki stałam się kobietą, pokazał mi, jak być człowiekiem . Jestem tym, kim jestem, dzięki niemu. Teraz moim zadaniem jest brać z niego przykład, żyć, tak jakby tego oczekiwał  - napisała córka senatora McCaina, Meghan McCain. Mam złamane serce. Jestem tak szczęśliwa, że mogłam przeżyć przygodę mojego życia, kochając tego niesamowitego mężczyznę przez 38 lat. Zmarł, tak jak żył - na własnych warunkach, otoczony przez ludzi, których kochał, w miejscu, które kochał najbardziej - napisała żona Johna McCaina, Cindy McCain. Kondolencje rodzinie senatora złożył już prezydent USA. McCain był Republikaninem i należał do krytyków Trumpa. Specjalne oświadczenie wydał również  Barack Obama. - John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i konkurowaliśmy na najwyższym szczeblu politycznym. Mimo dzielących nas różnic byliśmy jednak wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły całe pokolenia Amerykanów i imigrantów - napisał.

Kim był John McCain?

John Mccain był w młodości pilotem w marynarce wojennej USA. W październiku 1967 roku trafił do wietnamskiej niewoli, w trakcie której był więziony w kilku obozach jenieckich. Poddawano go tam ciężkim torturom, jednak on nie wyjawił żadnych informacji. Jako syn admirała marynarki wojennej USA, mógł zostać zwolniony z niewoli jako pierwszy z jeńców, ale nie skorzystał z tego przywileju. W 1973 roku wrócił do USA, gdzie stał się bohaterem. W 1982 roku został kongresmenem, a w 1987 senatorem. W 2000 i 2008 roku ubiegał się o prezydenturę. Za pierwszym razem walczył o nominację republikanów z George'em W. Bushem, ale przegrał. W 2008 uzyskał tę nominację, ale  pokonał go Barack Obama. McCain był zwolennikiem zaangażowania USA na świecie. Chciał, aby Stany wywarły presję na Rosji w związku z Ukrainą. Zabiegał o zwiększoną pomoc dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie. Senator McCain zabiegał również o zniesienie wiz dla Polaków. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło. Napisano w nim o niepokoju związanym z rządami PiS. - Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność podstawowym zasadom OBWE i UE, włączając w to poszanowanie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa - napisali senatorzy. Zobacz także:
  1. Zaskakujące informacje. Jarosław Kaczyński nie wróci z urlopu
  2. Księżna Kate ma DUŻĄ bliznę na twarzy! Co jej się stało?!
  3. Krwawy dramat w Suwałkach. Kiedy policjanci otworzyli drzwi, niemal zemdleli
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News