Archeolodzy nie mogli wyjść ze zdumienia, Kopali, kiedy nagle ukazała im się twarz Jezusa Chrystusa

Archeolodzy nie mogli wyjść ze zdumienia, Kopali, kiedy nagle ukazała im się twarz Jezusa Chrystusa Źródło: .

Jezus rozmnożył chleb i ryby i nakarmił nimi tłum słuchających go ludzi. To słynna scena z Nowego Testamentu, więc doskonale znali ją badacze, którzy prowadzili badania w północnym Izraelu, nieopodal Jeziora Galilejskiego. Dlatego od razu wiedzieli, że odkryli coś wyjątkowego.

Jezus według Ewangelii dokonał wielu swoich cudów w okolicy Jeziora Galilejskiego, znanego także jako Genezaret czy Jezioro Tyberiackie. To po tych wodach chodził, tu powołał swoich apostołów, to tutaj dokonał też cudu rozmnożenia chleba. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo miejsc upamiętniających różne momenty z życia Jezusa. Po ostatnim sensacyjnym odkryciu na mapie pojawi się kolejne z nich.

Jezus karmiący tłum rozmnożonym chlebem - niesamowita mozaika

Zespół archeologów z Uniwersytetu w Hajfie pracował nad wykopaliskami w Hippos od kilkunastu lat. Już w 2005 roku odkryto w tym starożytnym grecko-rzymskim mieście ruiny spalonego kościoła, który powstał w V wieku, a został zniszczony około roku 700 n.e. Obiekt fascynował badaczy, ale dopiero w tym roku rozpoczęły się jego gruntowne badania. I szybko przyniosły efekt. Archeolodzy byli zdumieni, gdy spod warstw piasku i popiołu wyłoniły się przepiękne mozaiki. Okazało się, że warstwy popiołu doskonale zakonserwowały bogato zdobioną podłogę kościoła.

Tematem mozaiki jest jeden z najbardziej znanych cudów Jezusa opisanych Nowym Testamencie. Chodzi o rozmnożenie pięciu bochenków chleba i dwóch ryb i nakarmienie nimi pięciu tysięcy ludzi, którzy zgromadzili się nad brzegiem jeziora, by go słuchać.

- Nie można zignorować podobieństwa do opisu w Nowym Testamencie. Opis pięciu bochenków w koszu i dwóch ryb jest taki sam, jak na mozaice - mówi dr Michael Eisenburg. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nowy punkt pielgrzymkowy? 

Obecnie za miejsce upamiętniające cud rozmnożenia chleba, tradycyjnie uważa się Tabghę, położoną na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, nieopodal Kafarnau. Znajduje się tam kościół, którego podłoga również zdobiona jest mozaikami, w tym słynnym wyobrażeniem ryb i chlebów w koszu. 

Według dra Eisenburga, odkrycie w Hippos stawia w nowym świetle dotychczasową tradycję. Niewykluczone, że teraz mozaika w podłodze spalonego kościoła stanie się nowym celem pielgrzymkowym dla wiernych z całego świata. 

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda TVN przez chorobę syna rzuciła karierę. Jest nieuleczalnie chory, dla niego poświęciła wszystko
2. Mama wtarła najstraszniejszą substancję świata w dziąsła dziecka. Nie miało szans na przeżycie

- Nie ma wątpliwości, że lokalna społeczność wiedziała o cudzie i znała jego szacunkowe lokalizacje znacznie lepiej, niż my obecnie - tłumaczy archeolog.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koniec waloryzacji emerytur. Nowy, REWOLUCYJNY sposób naliczania
  2. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
  3. Rodzice katowali małego chłopca, zapłakany spojrzał na okno i wziął rozbieg. To było dziewiąte piętro
  4. Nie wiedziała, że tego dnia w przedszkolu zamontowali kamery. Wystarczyło 30 min nagrywania i pilnie wezwano policję
  5. TVP: Straszna katastrofa lotnicza za granicą! Skrzydło rozcięło dom, pilot wyleciał w powietrze

Źródło: Dailymail

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News