Trzymali tajemnicę pod ścisłą kontrolą? Pokazali, jak naprawdę wyglądał Jezus

Trzymali tajemnicę pod ścisłą kontrolą? Pokazali, jak naprawdę wyglądał Jezus Źródło: Wikimedia Anagoria

Jezus Chrystus, którego znamy z obrazów i rzeźb tworzonych przez tysiące lat, jest jasnoskórym, długowłosym mężczyzną z brodą. Jego brązowe włosy są proste i spływają na ramiona. Na większości obrazów ma także jasne, niebieskie oczy. Wyglądem przypomina mieszkańca współczesnej Europy Środkowej. Badacze twierdzą, że przez wieki byliśmy okłamywani.

Profesor Joan Taylor z katedry początków chrześcijaństwa i judaizmu w King’s College London, postanowiła opowiedzieć o prawdziwym wizerunku Jezusa. Według badaczki wizja, którą widzimy na licznych przedstawieniach artystycznych, nie ma nic wspólnego z prawdziwym wyglądem Mesjasza. Jest tylko wyobrażeniem twórców obrazów i rzeźb, którzy często, szczególnie w okresie bizantyjskim, przedstawiali Jezusa na wzór greckiego bóstwa.

Jezus nie wyglądał tak, jak na obrazach

Prawdziwy wizerunek Chrystusa jest zgoła inny. Badacze, którzy opracowywali prawdziwy wygląd Jezusa, wzorowali się m.in. na opisach z Ewangelii. Mesjasz był Galilejczykiem, dlatego, tak jak inni przedstawiciele tego narodu, miał cerę nieco ciemniejszą niż przeciętny Europejczyk. Różniły go także nieco rysy twarzy. Żeby to udowodnić, naukowcy zbadali setki czaszek z tego okresu. Znaleziska archeologiczne pozwoliły na wykorzystanie metody rekonstrukcji, której na co dzień używają policyjni specjaliści.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Setki źródeł tekstowych z czasów Jezusa wskazuje na to, że mężczyzna prawdopodobnie nosił brodę. Jego włosy były raczej krótkie, na co może wskazywać fakt, że Biblia negatywnie odnosi się do innych fryzur u przedstawicieli płci męskiej. Zważywszy na pochodzenie Mesjasza, były one raczej kręcone, niż proste. Najbardziej prawdopodobne kolory oczu to z kolei wszystkie odcienie brązu.

- Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, podczas gdy dla kobiety jest właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie. Może ktoś uważa za właściwe spierać się nadal, my jednak nie jesteśmy takiego zdania, ani my, ani Kościoły Boże - czytamy w Ewangelii św. Pawła.

Inna była także ówczesna moda. Mężczyźni wybierali raczej gładkie, jednobarwne stroje o stonowanych barwach. Średni wzrost był nieco niższy niż współcześnie. Jezus mógł mieć więc ok. 155 cm. Jako cieśla był przy tym dość muskularny i dobrze zbudowany.

Dzisiaj grzeje: 1. Ważny komunikat NFZ dla wielu Polaków. Wszystko zacznie się już 15 czerwca, podano kluczowe szczegóły

2. Najgorsze znaki zodiaku w historii. Lepiej trzymać się od nich z daleka, są mistrzami manipulacji
 

Jezus żył w Judei w I wieku. Wiedza na temat tego regionu i czasów pozwoliła na określenie pewnego wzorca wyglądu ludzi, którzy wówczas żyli. Trudno oczekiwać, że Jezus, który był potomkiem ludzi żyjących na tych terenach, będzie wyglądał inaczej niż swoi rodacy. Należy pamiętać, że najwięcej obrazów przedstawiających Chrystusa powstało w epoce bizantyjskiej, czyli nawet 500 lat po Jezusie. Każdy z okresów cechował się pewnymi modami i wzorcami piękna. Na tę epokę przypadało uwielbienie dla jasnej skóry i oczu, oraz długich, bujnych włosów i zarostu. To właśnie tu należy upatrywać się źródła znanego nam wizerunku Chrystusa. 

Jezus wyglądał inaczej

Najlepsze newsy dnia:

  1. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  2. Mariusz Pudzianowski zrobił fanom prezent na dzień dziecka. Pokazał zdjęcie, gdy był chłopcem. Nie poznacie go (FOTO)
  3. Nikt nie wiedział kim jest piękna dziewczyna z portretu. Po wielu latach porażająca prawda wyszła na jaw
  4. Zauważyła, że codziennie jest obserwowana przez dziurę w płocie. Gdy poznała prawdę, jej reakcja zwaliła sąsiadów z nóg
  5. Roczny chłopiec cierpiał przy każdym szczotkowaniu włosów. Gdy rodzice zabrali go do lekarza, nie mogli uwierzyć w straszną diagnozę
  6. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek


 
 
 Źródło: Webniusy/Deon/Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News