Jesteśmy ostatni w Europie. Polski rząd zabiera nam najwięcej pensji
Wiadomości Pikio - 30 Stycznia 2015

Jesteśmy ostatni w Europie. Polski rząd zabiera nam najwięcej pensji

Jak wynika z raportu "European Salary Survey 2014" różnica pomiędzy płacą netto a płacą brutto dla pracownika utrzymującego rodzinę spośród europejskich państw jest największa w Polsce. Raport został przygotowany przez doradczą firmę Deloitte.

W rankingu niskich w skali unijnej pensji "na rękę" Polska zajmuje niechlubne, ostatnie miejsce. Mniej więcej w środku tabeli plasujemy się w klasyfikacji kosztów ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracownika na umowę o pracę. Raport firmy Deloitte jest przygotowywany corocznie po dogłębnej analizie dokonanej w 19 krajach Europy, wśród których znajdują się między innymi Polska, Czechy czy Niemcy. Brane są pod uwagę dochody netto, koszty ponoszone przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracownika na umowę o pracę, jak również stosunek dochodów (netto) pracownika do kosztów ponoszonych przez pracodawcę. Ponadto, raport uwzględnia takie sytuacje jak stan prawny, stawki podatkowe i różne warianty pensji brutto dla osób utrzymujących partnera, osoby bezdzietne i samotne. Niechlubne, ostatnie miejsce Polska zajmuje w rankingu dotyczącym różnicy pomiędzy wynagrodzeniem brutto a netto (w przypadku osoby utrzymującej rodzinę). W scenariuszu twórców raportu dla rocznego wynagrodzenia brutto w wysokości 21,958,90 euro, polski pracownik otrzyma 16,152,27 euro netto, czeski 17,9 tys. euro, słowacki 17,4 tys. euro. W przypadku osoby samotnej, zajmujemy trzecie miejsce od końca, przed Niemcami i Portugalią. "Te różnice w wysokości pensji netto po odliczeniu obciążeń publiczno-prawnych w Polsce wynikają z ulg podatkowych przysługujących osobom mającym dzieci oraz możliwości wspólnego rozliczania podatku ze współmałżonkiem (jednak przy tym poziomie wynagrodzenia i dochodu podlegającego opodatkowaniu korzyść z wspólnego rozliczenia małżeńskiego w Polsce jest relatywnie niska). W niektórych analizowanych krajach różnice w obciążeniach podatkowych w przypadku posiadania rodziny a osobą samotną bywają jeszcze większe. Można to zaobserwować w Belgii, Danii, Włoszech, Portugalii, Czechach i Niemczech, gdzie przykładowo wynoszą one prawie 1,9 tys. euro w Czechach i aż 4,2 tys. euro w Belgii (na korzyść posiadania rodziny)." – tłumaczył Marcin Grzesiak z Deloitte.

źródło: bankier.pl, parezja.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News