Polityczna gra w sprawie sądownictwa, która toczy się w Polsce, skupiła na sobie uwagę nie tylko rodzimych mediów. Podczas gdy polskie stacje telewizyjne, radiowe i gazety rozpisują się o zaskakującej decyzji Andrzeja Dudy, bacznie śledzą wydarzenia w naszym kraju także media światowe. Wszystkie są równie zaskoczone zawetowaniem dwóch ustaw przez Dudę.

„Polski prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że zawetuje ustawę, która dałaby jego populistycznemu rządowi możliwość przeniesienia wszystkich sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę” czytamy w internetowym wydaniu CNN. Ta amerykańska stacja telewizyjna jest bardzo zainteresowana tym, co dzieje się w Polsce. Amerykanie wysłali do Polski nawet własnego korespondenta – Muhammada Lila.

Z kolei informacyjny serwis Bloomberg Politics podaje, że Duda miał ugiąć się pod naporem protestu Polaków. Jak zwracają dziennikarze portalu, „gdyby Duda podpisał wszystkie ustawy, doszłoby do protestów jeszcze większych niż przed 1989 rokiem”. W podobnym tonie wypowiadają się dziennikarze Financial Times. Według nich wpływ na decyzję Andrzeja Dudy miały protesty, które „w ciągu ośmiu dni wyciągnęły z domów tysiące Polaków”.

Brytyjska gazeta wspomniała też o nagłym umocnieniu się kursu złotówki po decyzji Dudy o zawetowaniu ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Financial Times nazywa to „efektem Dudy”.

Washington Post i Deutsche Welle piszą natomiast o „pierwszym takim sprzeciwie Andrzeja Dudy wobec partii rządzącej, z którą jest mocno związany”. Jak prognozują zagraniczni dziennikarze, Duda „jest obecnie na kursie kolizyjnym z Jarosławem Kaczyńskim”.

...

Zobacz również