Żądania Prawa i Sprawiedliwości o reparacje wojenne dla Polski niesamowicie zszokowały niemiecką opinię publiczną. Teraz na ten temat postanowili wypowiedzieć się również tamtejsi eksperci.

Naukowcy zatrudnieni przez Bundestag orzekli, że roszczenia polskich władz wobec Niemców są bezpodstawne. Ich zdaniem sprawa została już wyjaśniona przeszło 25 lat temu.

Twierdzą, że roszczenia straciły swoją moc w czasie negocjacji traktatu 2+4 w 1990 roku. Przypominają, że wtedy polskie władzy w ogóle nie poruszyły tego tematu.

Polska w ramach negocjacji traktatowych co najmniej milcząco zrezygnowała z ich dochodzenia – stwierdzili niemieccy eksperci.

Z tego powodu uważają, że sprawa jest już zamknięta, a politycy Prawa i Sprawiedliwości swoimi żądaniami jedynie niszczą dobre stosunki, które budowano przez lata. Zdaniem przedstawicieli niemieckich władz teraz należy myśleć o wspólnej przyszłości.

Polskie żądania reparacji, skazane z prawnego punktu widzenia z góry na niepowodzenie, są zaprzeczeniem wspólnego, skierowanego w przyszłość projektu między Niemcami a Polską, a wręcz przeciwnie, mogą spowodować niebezpieczne skutki – stwierdził wiceprzewodniczący Bundestagu, Johannes Singhammer.

źródło: natemat.pl

...

Zobacz również

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków