Poznaliśmy nowy rząd pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego. Polityk, od którego zaczęła się rekonstrukcja rządu przez obsadzenie go na stanowisku premiera, teraz ją kontynuuje. Gabinet uległ dogłębnej reformie.

Zapowiedzi

Znamy nowy skład rządu. Nim wymienione zostały nazwiska następców ministrów, w mediach pojawiły się przecieki. W poniedziałek na antenie TVN24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej, zabrał głos w imieniu całej koalicji rządzącej, by poinformować społeczeństwo o dalszych, znaczących zmianach w Radzie Ministrów.

ZOBACZ TAKŻE: Najsłynniejszy jasnowidz o rekonstrukcji rządu. Podał nazwiska i datę

Jak stwierdził wówczas polityk, od dalszych rotacji personalnych „dzieliły nas godziny, a nie dni”, lecz nie podał dalszych szczegółów. Bielan zaznaczył, że decyzja zostanie podjęta zgodnie z Konstytucją, czyli poprzez nominowanie nowych ministrów przez prezydenta na wniosek premiera. Teraz wreszcie wiadomo, jak ta decyzja wygląda. Cała Polska czekała na ten dzień.

ZOBACZ TAKŻE: OFICJALNE: Gigantyczna zmiana w rządzie! Czegoś takiego nikt się nie spodziewał

Mamy nowy rząd

Pierwsza pewna informacja, to oficjalne potwierdzenie czterech dymisji. Swoje stanowiska, tak jak wcześniej podejrzewano, stracili: Anna Streżyńska, Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, a także Konstanty Radziwiłł.

Odebrali oni swoje dymisje jeszcze przed zaprzysiężeniem nowych ministrów. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska opuściła Pałac Prezydencki z wiązanką kwiatów, także szefowie resortów obrony, dyplomacji i zdrowia wyszli wcześniej z Pałacu. Wszyscy dzierżyli teczki, w których – można się spodziewać – mieściły się informacje o ich dymisjach. Zdymisjonowany został także minister Jan Szyszko, minister środowiska.

Dymisja spotkała także premiera Morawieckiego, miała ona jednak charakter jedynie symboliczny, bo przestał on pełnić funkcję ministra finansów i rozwoju. W ten sposób „zdymisjonowano” także Mariusza Błaszczaka i Henryka Kowalczyka, którzy objęli inne resorty oraz ministra Adamczyka, którego ministerstwo po prostu zmieniło nazwę.

Ministerstwo Zdrowia obejmie teraz Łukasz Szumowski, dotychczasowy wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwem Finansów zamiast premiera Morawieckiego pokieruje Teresa Czerwińska. Nowym ministrem środowiska, został Henryk Kowalczyk, dotychczasowy minister-członek Rady Ministrów.

Na stanowisko ministra spraw wewnętrznych prezydent powołał Joachima Brudzińskiego. Zastąpi on na tym stanowisku Mariusza Błaszczaka, który zastąpił Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON. Witolda Waszczykowskiego zastępuje Jacek Czaputowicz, dotychczasowy podsekretarz stanu w MSZ. Teraz to on pokieruje polską dyplomacją

Znamy także nazwy nowych ministerstw. Powstaną dwa nowe resorty: Inwestycji i Rozwoju oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Tym pierwszym pokieruje Jerzy Kwieciński, dotychczasowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Drugie obejmie Jadwiga Emilewicz – dotychczasowa Podsekretarz Stanu w tym resorcie.

Morawiecki wyrolował wszystkich

Ta sytuacja jest szokująca, bo nikt nie spodziewał się dymisji Antoniego Macierewicza. Tymczasem okazuje się, że jednak został on złożony ze swojego stanowiska. Wprawdzie media spekulowały o dymisji Macierewicza, mimo wszystko sam szef MON z pewnością spodziewał się, że jest nietykalny.

Zaskakujące są także dymisje ministrów Radziwiłła i Szyszki. Chociaż mówiło się wprawdzie o ich dymisjach wcześniej, to w ostatnich dniach nic nie wskazywało na to, żeby także oni mieli stracić swoje stanowiska. Nawet dziennikarze TVP, którzy mają bezpośredni dostęp do informacji w partii rządzącej nie spodziewali się dymisji tych dwóch ministrów.

źródło: TVN24

Te memy DOSKONALE podsumowują rok 2017!

Jakie wykształcenie ma Morawiecki? Imponujące! Oto 10 interesujących faktów na jego temat

...

Zobacz również