Na to czekaliśmy od dawna. Sprawa reparacji za II wojnę światową ciągnie się już naprawdę długo, jednak teraz nastąpił przełom, który całkowicie zmienił sytuację. Powstała bowiem specjalna ekspertyza, a to oznacza jedno.

Powstanie ekspertyzy ws. reparacji to prawdziwy moment zwrotny. Oznacza bowiem, że od odważnych, choć według niektórych pustych słów, rząd Prawa i Sprawiedliwości przeszedł do czynów. Chociaż treść ekspertyzy nie jest jeszcze udostępniona publicznie, Biuro Analiz Sejmowych ogłosiło, że prace nad nią zostały zakończone.

Teraz wszyscy zainteresowani sprawą reparacji powinni czekać już tylko na dwie rzeczy: opublikowanie ekspertyzy na stronie sejmu, oraz przesłanie konkretnych, opartych na niej żądań prosto do Berlina.

Wraz z powstaniem dokumentu znaleźliśmy się w naprawdę przełomowym momencie. Teraz bowiem albo PiS udowodni, że dotychczasowe słowa nie były rzucane na wiatr, albo wręcz przeciwnie – pogrzebie nadzieje Polaków na uzyskanie odszkodowań za II wojnę światową. Niezależnie jednak od tego, jak zadecydują Jarosław Kaczyński lub Beata Szydło, pewne jest jedno – sprawa reparacji rozstrzygnie się właśnie teraz.

...

Zobacz również