To jemu zawdzięczamy Jana Pawła II. Ten człowiek dał światu papieża Polaka

To jemu zawdzięczamy Jana Pawła II. Ten człowiek dał światu papieża Polaka Źródło: fot. wikipedia.org

Jan Paweł II to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych i wpływowych papieży w historii chrześcijaństwa zachodniego. Duchownego do wyboru życiowej drogi przekonało wiele czynników, lecz najmocniej w wierze utwierdziła go jedna osoba. To on dał światu papieża Polaka.

Gdy w 1978 roku konklawe wybrało Karola Wojtyłę na papieża, nikt nie spodziewał się, jak historyczna będzie to decyzja. Już sama osoba polskiego kardynała była ciekawa, gdyż stała się symbolem pionierstwa w wielu kwestiach. Pochodzący z Wadowic Wojtyła został pierwszym papieżem-Polakiem i pierwszym nie-Włochem na tym stanowisku od 455 lat. Był także pierwszym Słowianinem na Tronie Piotrowym oraz papieżem z kraju komunistycznego, co było solą w oku nie tylko władz PRL, ale i innych państw satelickich ZSRR. W czasie pontyfikatu odbył ponad 100 podróży, wiele państw odwiedzając jako pierwszy z papieży. Na swoim koncie ma też wiele sukcesów dyplomatycznych, w tym odciągnięcie od wojny Argentyny i Chile.

Jan Paweł II bardzo przeżył spotkanie z o. Pio

Na początku swojej działalności w Kościele katolickim Karol Wojtyła rozpoczął wymagające studia we Włoszech. Tam wiosną 1947 roku udał się do San Giovanni Rotondo na południowym-wschodzie kraju. Tam Wojtyła wyspowiadał się słynnemu zakonnikowi o. Pio, który po śmierci został beatyfikowany, a następnie wziął udział w mszy, którą odprawiał. Tam przyszły papież utwierdził się w przekonaniu o słuszności wybranej drogi służenia Bogu. Przeżycie to było jednym z najważniejszych dla Jana Pawła II. Po ukończeniu studiów powrócił do Polski, gdzie mieszkał i pracował. W 1958 roku wyświęcono go na najmłodszego biskupa w kraju, miał zaledwie 38 lat. Wtedy także przyjął motto "Totus Tuus", rozpowszechnione dopiero po jego wyborze na papieża. Karol Wojtyła rządził Kościołem katolickim aż do 2005. Jego 27-letni pontyfikat jest jednym z najważniejszych w historii. Sam Jan Paweł II jest również najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem rzymskiego kościoła na świecie i pozostaje nim do dziś. W momencie śmierci miał 85 lat. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Krytykowali Rydzyka. Teraz władza zniszczy im życie
  2. Sensacyjne informacje! Chodzi o Małgorzatę Wassermann
  3. Smutne nagranie Michała Wiśniewskiego
źródło: deon.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News