Jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych zbiera śmiertelne żniwo. Uważać przy zażywaniu

Jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych zbiera śmiertelne żniwo. Uważać przy zażywaniu Źródło:

Niemal każdy zna Paracetamol, czyli jeden z najbardziej znanych i najczęściej zażywanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że środek, który jest dostępny niemalże wszędzie może być zabójczy. 

Wielu osobom wydaje się, że jeśli lek można kupić w sklepie czy w kiosku i nie jest sprzedawany jedynie na receptę, to można go zażywać bez żadnych konsekwencji. Przy uporczywym bólu ludzie mają tendencję do ignorowania zaleceń lekarza czy nawet ulotek. Zwiększają dawki i myślą, że nawet jeśli spotkają się z przykrymi konsekwencjami, to przecież nie mogą być poważne, bo lek sprzedawany jest jak cukierki. Błąd.

Agata Bończak z Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych alarmuje, że nadużycie paracetamolu jest bardzo często przyczyną ostrej niewydolności wątroby oraz zgonów. Ponadto środek w mniej szkodliwy sposób działa na dzieci z racji ich mniej intensywnego metabolizmu komórek wątroby. A to właśnie dorośli są najbardziej narażeni na przedawkowanie.

Dlaczego? Paracetamol sprzedawany jest w różnych formach oraz przez wiele firm. Próbując leczyć się na własną rękę ludzie mają tendencję do zażywania kilku specyfików nie mając pojęcia, że właśnie w ten sposób przedawkowują paracetamol zawarty w każdym z nich. W przypadku ostrego zatrucia do uszkodzenia narządu dochodzi już nawet w 24 godziny. Brak szybkiego leczenia oznacza śmierć.

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News